Pranie

i

Autor: getty images / BrianAJackson

Z życia wzięte

Czy można suszyć pranie na balkonie? "To nie wypada"

2023-06-05 14:27

Osoby, które posiadają balkon, z chęcią rozwieszają na nim swoje pranie. Temat ten jednak wzbudza wiele kontrowersji i sporów wśród sąsiadów, zwłaszcza, jeżeli na suszarce pojawi się np. bielizna. Czy można suszyć pranie na balkonie? Czy grożą nam jakieś konsekwencje, jeśli tak zrobimy? Sprawdźcie poniżej.

Czy można suszyć pranie na balkonie? Odpowiedź na to pytanie może przysporzyć nam nieco problemów. Niektórzy uważają, że nie ma w tym nic złego, inni twierdzą, że widok "gaci" może zaburzyć swego rodzaju estetykę, zwłaszcza jeżeli mówimy o takich, które wywieszone są na balkonie w bloku. Schnąca bielizna może przeszkadzać sąsiadom, i co do tego nie powinno być żadnych wątpliwości. Ostatecznie jednak kwestia wieszania prania za oknem czy na balkonie prawnie nie jest uregulowana. Mowa jest tutaj wyłącznie o dobrych praktykach sąsiedzkich. Ingerują w to zasady współżycia społecznego, a coraz częściej także zapisy w regulaminie spółdzielni. Zdarzają się sytuacje, gdzie zapisane jest wyraźnie w nim, że pranie na balkonie jest zakazane. 

Suszenie prania na balkonie. Sąsiedzi podzieleni  

Ten wydawałoby się nieszkodliwy temat jest kością niezgody na wielu osiedlach. Sporo spółdzielni mieszkaniowych w Polsce zabrania już tego typu praktyk. Zdarza się często przecież też tak, że wywieszający pranie nie korzysta z suszarki, ale przerzuca je przez balustradę balkonu. Tego typu zachowania mogą przysporzyć jeszcze więcej skarg, więc lepiej ich unikać. 

Suszenie prania na balkonie stało się już zauważalne, a głos w tej sprawie zabierał chociażby Robert Raczyński, prezydent Lubina. Przed wyborami w radiu "Elka" powiedział: "Docelowo będziemy zmuszać do zdejmowania gaci z balkonów, bo to jest przykry widok w nowoczesnym, XXI wieku w mieście". 

Musimy mieć na uwadze to, że balkon, pomimo tego, że należy do nas, nie do końca jest już wyłącznie naszą przestrzenią. W planach jest wprowadzenie na nim zakazu palenia w całym kraju, z grillem też pojawia się wiele problemów. Regulowane przepisy przez władze spółdzielni nie odnoszą oczekiwanego rezultatu. Prania chyba ostatecznie nie wypada wieszać poza domem, ale jeśli nie tam, to gdzie? 

SPRAWDŹ PONIŻEJ W GALERII, CZEGO NIE MOŻNA ROBIĆ NA BALKONIE:

Chodził z bronią i rozglądał się po posesjach. Mieszkańcy byli przerażeni