Czy 11 grudnia jest niedziela handlowa? Czy są otwarte sklepy?

i

Autor: pixabay.com

Czy 11 grudnia jest niedziela handlowa? Czy są otwarte sklepy?

2022-12-09 15:24

W 2022 r. przepisy dotyczące handlu w niedziele zostały mocno uszczelnione. Tylko nieliczne w ciągu roku to takie, kiedy możemy zrobić zakupy. Czy w niedzielę 11 grudnia będą otwarte sklepy? Czy to niedziela handlowa? Sprawdźcie poniżej.

W niedzielę, 11 grudnia, będziemy mogli zrobić zakupy w sklepach. Wszystko dlatego, że to odgórnie ustawowo ustalona niedziela handlowa. Warto skorzystać z tej możliwości - zwłaszcza dlatego, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W ciągu całego roku mamy zaledwie 7 niedziel handlowych. Teraz do końca grudnia 2022 zostało ich już tylko 2.

Od lutego 2022 handel w niedzielę uległ sporej modyfikacji. Duże sieci handlowe, które wcześniej miały otwarte sklepy w niedziele mimo zakazu handlu, musiały je zamknąć. A chodzi o około 25 sieci handlowych takich jak: Carrefour, Auchan, Lidl, Dino, Leroy Merlin, Castorama, Empik czy Smyk. Rząd doprecyzował przepisy i sklepy te nie mogły już działać jako placówki pocztowe.

NIEDZIELE HANDLOWE 2022: Czy 11 grudnia jest niedzielą handlową?

W niedzielę, 11 grudnia 2022 roku, sklepy będą OTWARTE. Kolejna handlowa niedziela przypadnie także przed świętami Bożego Narodzenia - 18 grudnia. Będzie to ostatnia niedziela handlowa w tym roku. W 2022 roku było oficjalnie siedem niedziel handlowych:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę przyjęto już w marcu 2018 roku. Początkowo niehandlowe były tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu, ale w kolejnych latach zakaz działalności w tym dniu rozszerzał się na kolejne dni. W 2019 roku można było zrobić zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oraz dodatkowo przed świętami. W ubiegłym roku w siódmy dzień tygodnia można było iść do sklepu tylko dwa razy przed Bożym Narodzeniem, raz przed Wielkanocą oraz po jednym razie w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Od zakazu handlu w niedziele obowiązują wyjątki. Nie podlegają pod niego m.in. cukiernie i kawiarnie, stacje paliw, kwiaciarnie czy sklepy z prasą.

P. JAKI: MORAWIECKI TO MNIEJSZE ZŁO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE