Coraz bliżej Alei Północnej! Nowa droga odciąży Sołtysowice, Karłowice, Polanowice i Poświętne

2021-11-19 15:07
Projekt na trasę łączącą ul. Poświęcką z ul. Krzywoustego – Aleja Północna coraz bliżej
Autor: Materiały prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Budowa Alei Północnej, czyli brakującego odcinka obwodnicy śródmiejskiej rusza o krok dalej. Wrocławskie Inwestycje wybrały wykonawcę, który zajmie się przygotowaniem dokumentacji projektowej drogi. Nowa trasa połączy ul. Żmigrodzką z ul. Krzywoustego, a co najważniejsze ma odciążyć z ruchu samochodowego Sołtysowice, Karłowice, Polanowice i Poświętne. 

Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu br. zostało rozpisane postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania, jakim jest właśnie budowa Alei Północnej na odcinku od ulicy Poświęckiej do ulicy Bolesława Krzywoustego. W przetargu wystartowały cztery firmy, a ostatecznie Wrocławskie Inwestycje wybrały ofertę wrocławskiego Biura Projektów Dróg i Mostów „BBKS-PROJEKT”. Cena jaką zaproponowało biuro za realizację tej inwestycji wyniosła blisko 4,7 mln złotych brutto. A chodzi o brakujący odcinek obwodnicy śródmiejskiej, który ma połączyć północne osiedla miasta, czyli: Polanowice, Sołtysowice, czy też Poświętne z Psim Polem. Umożliwi to uspokojenie ruchu w tamtych rejonach oraz sprawne komunikowanie się między wspominanymi dzielnicami. Trasa ma liczyć około 5,5 km. Co więcej w wytycznych dla projektanta zawarto elementy, które nadadzą połączeniu charakter alejowy. Przyszła droga będzie miała po jednym pasie jezdni w każdą ze stron, a także ścieżki rowerowe, chodniki i wiadukt nad linią kolejową.

Niezwykle ważnym elementem ma stać się również zieleń (planowane są szpalery drzew) oraz nowoczesne rozwiązania dla gospodarowania wodami opadowymi. Zakłada się, że aleja posiadać będzie 6 skrzyżowań, które ułatwią wjazd na trasę z między innymi: ul. Poświęcką, ul. Kamieńskiego, ul. Redycką, ul. Sołtysowicką. Na wspomnianych skrzyżowaniach pojawią się dodatkowe pasy ruchu dla skręcających i sygnalizacje świetlne. Planowana jest także budowa bezkolizyjnego przejścia wiaduktem nad torami kolejowymi linii 143 oraz nowe skrzyżowanie z ul. Krzywoustego w rejonie mostu na Widawie.

Najpierw odciążenie Sołtysowic

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców m.in. Sołtysowic, prace budowlane w w pierwszej kolejności rozpoczną się od połączenia ul. Krzywoustego nowym łącznikiem z ul. Poprzeczną, gdzie powstanie wiadukt nad torami kolejowymi w ciągu Alei Północnej. Jest to o tyle ważne, że zapewni to bezkolizyjne pokonanie linii kolejowej 143. Obecnie straty czasu związane z zamykaniem przejazdu kolejowego w ciągu ul. Czajkowskiego, czy ul. Poprzecznej dochodzą nawet do 30 min w ciągu godziny w porannym szczycie.

- Chcemy, żeby pierwszym etapem była budowa łącznicy, która będzie prowadzić od Centrum Handlowego Korona- kilkaset metrów za tory kolejowe do ulicy Poprzecznej. 600 metrów dodatkowej drogi, która spowoduje, że kierowcy wyjeżdżający z Sołtysowic, nie będą musieli jechać przez przejazd kolejowy tylko pojadą nad torami. Zdecydowanie ułatwi to dojazd do drogi krajowej, wiodącej przy ul. Krzywoustego. Sołtysowice prężnie się rozwijają, a my jak najszybciej chcemy ułatwić jego mieszkańcom wyjazd z osiedla. Z pewnością zwiększy to komfort ich życia, ale również polepszy funkcjonowanie okolicznych dzielnic, które będą beneficjentami tej drogi – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji

Od podpisania umowy wykonawca będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie dokumentacji, w tym m.in. uzyskanie decyzji środowiskowej dla planowanej inwestycji.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport (Goście: Szymon Hołownia - Polska 2050 oraz gen. M. Różański - były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych) Sedno Sprawy: F. Rakowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE