Akcja dokarmiania pszczół we Wrocławiu! Stwórz swoją łąkę kwietną

2021-05-14 20:09 Krzysztof Staszkiewicz
Akcja dokarmiania pszczół we Wrocławiu! Stwórz swoją łąkę kwietną
Autor: Nimrod Oren/Pixabay Akcja dokarmiania pszczół we Wrocławiu! Stwórz swoją łąkę kwietną

Trwa akcja „Wrocław dla pszczół”. Mieszkańcy mogą siać kwietne łąki. wszystko dlatego, że wrocławskie środowisko jest ubogie dla pszczół, a owady mają coraz mniej miejsc do zdobywania pokarmu. Nasiona „Pszczeli pożytek” trafiły do 30 zarządów rad osiedli - członków Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia.

Środowisko jest dzisiaj dosyć ubogie dla pszczół, owady mają coraz mniej miejsc do zdobywania pokarmu.

– Akcja zaczęła się od zasiania pokazowej łąki na Tarnogaju przy ul. Gazowej. Teren będący nielegalnym parkingiem znalazł zastosowanie zgodne ze swoim przeznaczeniem - będzie kwietną łąką, dającą możliwość relaksu mieszkańcom i pożyteczną dla pszczół – wyjaśnia Dobrosława Binkowska, koordynatorka akcji „Wrocław dla pszczół”.

Każde opakowanie zawiera 14 gatunków roślin miododajnych, które będą kwitły już od 3 tygodni po zasianiu, aż do pierwszych przymrozków.

– Pielęgnacja zieleni nie może kończyć się na sianiu sadzeniu, nawożeniu, i przycinaniu. Dbać trzeba o cały ekosystem. Zieleni, którą się zajmujemy potrzebna jest równowaga w środowisku, w tym np. owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Ważne, byśmy wszyscy mieli świadomość tych potrzeb, dlatego z przyjemnością wspieramy akcję, która pomaga zapylaczom i jest przydatna w edukacji wrocławian – podkreśla Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

– Mieszkańcy, którzy zechcą posiać „Pszczeli pożytek” w swoim ogródku, na balkonie albo na pobliskim skwerku lub w parku, powinni zgłosić się do właściwej rady osiedla i odebrać paczuszki z nasionami. Można także skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub przez FB. Działamy razem dla wrocławskich pszczół – dodaje Dobrosława Binkowska.

Nasiona można także bezpłatnie pobrać sprzed siedziby Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Trzebnickiej 33.

Posłuchaj całej rozmowy o programie Wrocław dla pszczół:
Raport z anteny 14.05, godz.10