huta szkła julia

i

Autor: Huta Szkła Julia

5 pomysłów na urlop, czyli jak odmrażają się atrakcje Dolnego Śląska [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-05-25 15:15

87% Polaków w tym roku nie wyjedzie za granicę - tak wynika z najnowszych badań Polskiej Organizacji Turystycznej. To dobra wiadomość dla hoteli, muzeów, czy agroturystyk na Dolnym Śląsku, które z utęsknieniem czekają na turystów. Wybierając urlop w regionie, można odkryć wiele tajemnic, odpocząć w specyficznym mikroklimacie górskim, a zarazem wesprzeć gospodarkę turystyczną, która przez epidemię koronawirusa została zachwiana.

"Trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu" - być może dlatego spora liczba Polaków do tej pory wybierała wakacje za granicą. Tym razem są ku temu przeciwwskazania, których źródłem jest sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem. 87% Polaków zadeklarowało, że w tym roku nie wyjedzie do innego kraju. Okazuje się jednak, że nie boimy się dalszych podróży w obrębie kraju – aż 59% badanych jest chętna na wypoczynek w innym regionie (ponad 200 km od miejsca zamieszkania). A wielu chce lepiej poznać własny region (31%).

Na Dolnym Śląsku jest co odkrywać. Co czwarty polski zamek i pałac ulokowany jest właśnie w tym regionie. Niespełna 50 km od Wrocławia znajdują się zróżnicowane pasma górskie i jeziora i wiele tajemniczych atrakcji.

Zamek Książ

Zamek Książ

i

Autor: Piotr Strzelecki

Książ, konglomerat wielu stylów architektonicznych jest trzecim zamkiem w Polsce pod względem wielkości. Uznawany za prawdziwą rzadkość w Europie ze względu na usytuowanie połączone z tak dużymi rozmiarami obiektu, dumnie wznosi się na cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m.

- czytamy na stronie internetowej Zamku Książ. Miejsce to kryje w sobie różne tajemnice: historie frywolnej Księżnej Daisy, a także plany Hitlera na przerobienie zamku na główną nazistowską kwaterę. Oprócz zwiedzania zamku, można pospacerować po lesie, odkryć ruiny Starego Książa, a także pojeździć konno. Niedaleko mieści się tez palmiarnia. Książ znów mogą odwiedzać turyści, lecz z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Po zamku goście oprowadzani są indywidualnie lub w małych grupach. Na miejscu można skorzystać z dwóch hoteli i restauracji.

- Bardzo odczuliśmy pandemię, bo żyjemy z turystów- mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ - jesteśmy czynni na powrót od 4 maja, turyści powoli wracają do nas. Liczymy straty - dodaje.

Palmiarnia

Palmiarnia Wałbrzych

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Znajduje się tu roślinność z całego świata, z 5 kontynentów.

- Rosną tu np. palmy daktylowe, które pamiętają jeszcze księżną Daisy. Obiekt ten czasami nazywany jest najpiękniejszym bukietem dla księżnej Daisy. Są to przepiękne szklarnie w stylu secesyjnym - opowiada Mateusz Mykytyszyn. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Plessa.  Palmiarnię również można już zwiedzać, z zachowaniem odpowiedniej odległości i z maseczką. Jedną z większych atrakcji w palmiarni oprócz roślinności jest trójka lemurów.

lemur

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach.

kopalnia złoty stok

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Pierwsze pytanie, które się nasuwa: czy w kopalni można znaleźć złoto?

- Zazwyczaj odpowiadam turystom, że można... znaleźć 2 zł, czasem nawet 5 zł (śmiech) Tak naprawdę to jeszcze 30 ton złota jest w górach złotych. Chodniki, którymi my chodzimy są już wyeksploatowane, ale jest mnóstwo nieodkrytych gniazd. Trzeba pamiętać, że nie jest to jedna gruda złota, a drobinki rozsypane w masywie gór złotych. Gdybyśmy chcieli to odzyskać, widoki by zniknęły. Więc całe szczęście, że nikomu nie chce się tego robić - mówi Elżbieta Szumska, właścicielka kopalni Złoty Stok, która z kryzysem epidemicznym walczy z uśmiechem na twarzy:

Uczymy się żyć na nowo. Bardzo zweryfikowała nas ta sytuacja. Do tej pory, mając kopalnię złota, trzy restauracje, trzy bazy noclegowe, osadę górniczą - żyć nie umierać. Nagle, 12 marca okazało się, że turystów nie ma. Przerażona byłam niewiarygodnie. Wszystko postawiłam na jedną nogę. Okazało się, że warto mieć jakąś "drugą nogę". To jest dobra lekcja życia i musimy wyciągnąć z niej jak najwięcej

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, czyli love story

pałac kamieniec ząbkowicki

i

Autor: Jacek Halicki

Jest to monumentalny pałac neogotycki z XIX wieku, wybudowany dla Marianny Orańskiej, królewny niderlandzkiej. W 2018 otwarto też zrewitalizowane mauzoleum. W pobliżu znajduje się również jedna z najwyższych fontann w Polsce.

- Tutaj mamy dostawione do wieży Marianny schodki drewniane, chociaż główne wejście znajduje się gdzie indziej. Królewna musiała nimi wchodzić za karę, ponieważ dopuściła się mezaliansu ze stajennym. Wybuchł wielki skandal, do tego okazało się, że jest w ciąży. W dodatku Marianna nie mogła przebywać na terenie Prus dłużej niż 24 godziny - mówi Sławek Radzik, administrator pałacu i historyk.

Huta Szkła Kryształowego Julia

huta szkła julia

i

Autor: Huta Szkła Julia

Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkuje się tutaj ręcznie formowane i szlifowane produkty, które dystrybuowane są na rynki całego świata. Zobacz, jak wygląda praca w Hucie:

Huta Szkła Kryształowego Julia
Posłuchaj jak "odmraża się" turystyka na Dolnym Śląsku: