100 tysięcy maseczek w 19 dni! Heroiczna pomoc wrocławskiej spółdzielni PANATO

2020-04-16 10:14
100 tys. maseczek w 19 dni. Heroiczna pomoc wrocławskiej spółdzielni PANATO dla służb medycznych
Autor: Krzysztof Orłowski Studia 91 100 tys. maseczek w 19 dni. "Heroiczna" pomoc wrocławskiej spółdzielni PANATO dla służb medycznych

Uszyli 100 tysięcy maseczek w 19 dni. To wynik akcji, którą zorganizowała wrocławska spółdzielnia socjalna PANATO. Na co dzień zajmują się szyciem toreb i plecaków. Tym razem jednak postawili na maseczki, a to wszystko dla wrocławskich lekarzy.

Mieli odpowiedni sprzęt i ludzi do pracy, więc zaczęli szyć. - Udało nam się kupić włókniny medyczne, gumki i rozpoczęliśmy produkcję. Na początku, przez pierwszy tydzień zgłaszały się do nas głównie szpitale, gdzie były największe braki. Rzeczywiście, te pierwsze ilości szły priorytetowo do najbardziej potrzebujących jednostek medycznych - mówi Paulina Ograbisz ze Spółdzielni PANATO.

Z maseczek skorzystały między innymi szpitale w: Cieszynie, Gliwicach, Wrocławiu (Weigla, Koszarowa), Bielsku Podlaskim, Płocku, Grajewie,  Warszawie i Tomaszowie Lubelskim.

Początkowo pracowali po 10-11 godzin 7 dni w tygodniu. - Oprócz naszej organizacji i naszych partnerów instytucjonalnych, zgłosiły się do nas także grupy wolontariuszy, które my w sposób systemowy przysposobiliśmy do pomocy. Na przykład poprzez cięcie komponentów albo składanie wykrojów do szycia. Zgłosiło się bardzo dużo osób: nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale także Dzierżoniowa czy Bielawy. Była to szerzej zakrojona akcja społeczna – dodaje Paulina Ograbisz.

Od kwietnia to właśnie oni szyją maski dla firm, instytucji publicznych i pośredników, którzy dalej je dystrybuują.

Ich maseczki w różnych wzorach i kolorach można również kupić indywidualnie na stronie internetowej spółdzielni. Przypomnijmy: od dzisiaj (16 kwietnia) każda osoba przebywająca w miejscu ogólnodostępnym ma obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Koronawirus instrukcja postępowania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE