Zełenski oczekuje potwierdzenia zawieszenia broni
Wołodymyr Zełenski skomentował sytuację na platformie X, podkreślając znaczenie zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku zakończenia wojny:
To dobry znak, że Rosjanie wreszcie myślą o zakończeniu wojny. Wszyscy na świecie oczekiwali tego od dawna. Pierwszym krokiem do zakończenia wojny jest zawieszenie broni - napisał Zełenski.
Inicjatywa zawieszenia ognia i gotowość do negocjacji
Prezydent Ukrainy wyraził również oczekiwanie, że Rosja potwierdzi zawieszenie broni, które miałoby wejść w życie 12 maja:
- Nie ma sensu kontynuować zabijania nawet przez jeden dzień. Oczekujemy, że Rosja potwierdzi zawieszenie broni - pełne, trwałe i niezawodne - od jutra, 12 maja, a Ukraina jest gotowa do spotkań – podkreślił.
W sobotę Zełenski zadeklarował gotowość Ukrainy do negocjacji pokojowych w dowolnym formacie. Rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz spotkał się w Kijowie z przywódcami państw "koalicji chętnych", w tym Polski, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
- Nasze wspólne stanowisko: natychmiastowe, całkowite i bezwarunkowe wstrzymanie ognia potrzebne jest co najmniej na 30 dni. Proponujemy, by rozpoczęło się ono od poniedziałku (12 maja). Oczekujemy odpowiedzi ze strony Rosji – napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych. - Kiedy nadejdzie wstrzymanie ognia, nastąpi najlepszy czas dla dyplomacji. Ukraina gotowa jest do spotkań i rozmów w jakimkolwiek formacie – dodał Zełenski.
Propozycja Putina wznowienia rozmów pokojowych
W odpowiedzi na ukraińskie inicjatywy, prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował wznowienie bezpośrednich rozmów pokojowych 15 maja w Stambule, bez stawiania warunków wstępnych.
Putin podkreślił, że Rosja proponuje rozmowy w Stambule w celu "wyeliminowania pierwotnych przyczyn konfliktu" i "przywrócenia długoterminowego, trwałego pokoju".
- Wielokrotnie proponowaliśmy podjęcie kroków w celu zawieszenia broni. Nigdy nie rezygnowaliśmy z dialogu ze stroną ukraińską. Przypomnę jeszcze raz. To nie my zerwaliśmy negocjacje w 2022 roku. Zrobiła to strona ukraińska - przekonywał rosyjski przywódca.
Kontekst konfliktu i ataki dronów
Agencje przypomniały, że pełnowymiarowa agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Jesienią tego samego roku Rosja ogłosiła aneksję czterech ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego. Wcześniej, w 2014 roku, Rosja anektowała Krym.
W niedzielę rano Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o atakach Rosji przy użyciu dronów:
- Do godz. 9.30 (godz. 8.30 w Polsce) potwierdzono zestrzelenie 60 bezzałogowych samolotów uderzeniowych typu Shahed (i innych typów dronów) na wschodzie, północy, południu i w centrum kraju – poinformowano w komunikacie.