Spis treści
- Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP
- 54 tysiące protestów, ale brak wpływu na wynik
- Bodnar domaga się wyłączenia całej Izby
- Wyniki wyborów prezydenckich 2025
Posiedzenie było jawne i transmitowane online przez Sąd Najwyższy. Zgodnie z przepisami, to właśnie ta izba odpowiada za ocenę prawidłowości przebiegu wyborów – po rozpatrzeniu wszystkich protestów oraz analizie sprawozdania przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW).
Sąd Najwyższy rozpatrzył sprawę ważności wyborów prezydenckich na podstawie sprawozdania PKW oraz protestów. Sąd uznał, że wybory prezydenckie są ważne, a Karol Nawrocki został prezydentem Polski. Oznacza to, że za kilka tygodni Karol Nawrocki zostanie Prezydentem RP.
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP
Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku - głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka.
Prezes Wiak wskazał w uzasadnieniu, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, zaś żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów. Do uchwały zgłoszono trzy zdania odrębne.
- SN wskazuje, że nie mogły zostać uwzględnione podnoszone w protestach wyborczych wnioski o ponowne przeliczenie głosów we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych w Polsce. Przepisy Kodeksu wyborczego nie przewidują bowiem takiej możliwości - wskazał prezes Wiak.
54 tysiące protestów, ale brak wpływu na wynik
Do Sądu Najwyższego wpłynęło niemal 54 tysiące protestów wyborczych, z których zdecydowaną większość połączono do wspólnego rozpoznania. W odniesieniu do 323 protestów, Sąd zwrócił się do PKW o opinię – ta nie stwierdziła żadnych naruszeń prawa wyborczego, które mogłyby wpłynąć na wynik głosowania.
W sumie w 21 przypadkach Sąd uznał zarzuty protestów za zasadne w całości lub częściowo, jednak – jak podkreślają sędziowie – naruszenia te nie miały wpływu na końcowy wynik wyborów.
- Sąd Najwyższy po zapoznaniu się z każdym złożonym protestem zauważa, że liczba wniesionych protestów nie zwiększa wagi ujętych w nich jednobrzmiących zarzutów, jeżeli zarzuty te są tożsame treściowo i nie dotyczą własnego, konkretnego i rzeczywistego interesu wnoszącego protest – podkreśliła sędzia Maria Szczepaniec z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.W toku postępowania wykazano również, że w kilku komisjach obwodowych doszło do nieprawidłowości przy liczeniu głosów lub błędów w protokołach, jednak nie miały one znaczenia dla ogólnego wyniku.
Bodnar domaga się wyłączenia całej Izby
Do sprawy włączył się także minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar, który jako uczestnik postępowania zajął formalne stanowisko. W swoim wniosku domaga się wyłączenia wszystkich sędziów z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Powód? Izba ta jest od lat kwestionowana przez środowiska prawnicze i międzynarodowe trybunały, które uznają ją za niezgodną z konstytucyjnymi standardami niezawisłości sędziowskiej.
– W swoim stanowisku prokurator generalny wnosi o wyłączenie wszystkich sędziów orzekających w tej izbie, powołanej do rozstrzygania w przedmiocie ważności wyborów – poinformowała rzeczniczka prokuratora generalnego, Anna Adamiak.
Wyniki wyborów prezydenckich 2025
Zgodnie z oficjalnymi danymi Państwowej Komisji Wyborczej, wybory prezydenckie wygrał Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS. W drugiej turze zdobył 50,89 proc. głosów (10 606 628 wyborców). Na jego kontrkandydata, Rafała Trzaskowskiego, zagłosowało 49,11 proc. (10 237 177 głosów). Różnica wyniosła nieco ponad 370 tysięcy głosów
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!