Pieniądze z KPO coraz bliżej Polski. Unijni komisarze zaakceptowali ważne zmiany

i

Autor: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Pieniądze z KPO coraz bliżej Polski. Kamienie milowe osiągnięte?

2022-12-13 17:36

Unijni komisarze odpowiedzialni za negocjacje z Polską mieli zaakceptować we wtorek projekt zmian legislacyjnych dotyczących Sądu Najwyższego i uznać go za spełnienie wymagań zawartych w tzw. kamieniach milowych związanych z KPO.

Plany zmian ustawodawczych przedstawił komisarzom w Strasburgu minister ds. europejskich RP Szymon Szynkowski vel Sęk. Po ich przeprowadzeniu Komisja Europejska ma uznać, że tzw. kamienie milowe dotyczące praworządności zostały osiągnięte. Byłby to kolejny krok zbliżający nasz kraj do otrzymania środków z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF). W poniedziałek z kolei KE podpisała tzw. uzgodnienia operacyjne dotyczące KPO Polski. Jest to umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim, a KE, która "określa dowody potrzebne do wykazania, że osiągnięto różne etapy i cele pośrednie oraz w jaki sposób będzie wyglądała współpraca z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego KPO"

Premier o KPO: jestem dobrej myśli, ale z wnioskami należy poczekać

Mateusz Morawiecki był pytany podczas konferencji prasowej, czy istnieje jakiś plan zmian w prawie, które zrealizowałyby wszystkie kamienie milowe w celu odblokowania pieniędzy na KPO. Morawiecki poinformował, że minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk wrócił we wtorek z Brukseli i "w ciągu najbliższych paru godzin będzie przedstawiał ostateczne rezultaty tamtych rozmów". "Mamy taką debatę zaplanowaną dosłownie w najbliższym czasie" - zapowiedział. Jak dodał, jest dobrej myśli, jednak należy chwilę poczekać z wyciąganiem wniosków.

Pytany o wniosek wobec ministra sprawiedliwości i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, premier odparł: "Oczywiście będę głosował za odrzuceniem wniosku opozycji związanym z wotum nieufności wobec pana ministra Ziobro".

- Stanowimy jedną ekipę, Zjednoczoną Prawicę. Nawet jeśli mamy trochę różną ocenę zdarzeń, pewnych zjawisk, osiągnieć, to nie zmienia to postaci rzeczy, że ZP jest ogromną wartością - oświadczył Premier.

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Tak Janusz Kowalski bronił Zbigniewa Ziobry