Operacja London Bridge - co to jest? Jak wyglądają procedury na wypadek śmierci królowej Wielkiej Brytanii?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Operacja London Bridge - co to jest? Jak wyglądają procedury po śmierci królowej Wielkiej Brytanii?

2022-09-19 9:22

Operacja London Bridge została opracowana już w latach 60 ubiegłego wieku! To plan działań, które wprowadzone zostaną tuż po śmierci królowej Anglii. Procedury, o których mowa obejmują nie tylko instytucje rządowe, ale i kościół (anglikański), brytyjskie siły zbrojne, metropolitarną służbę policji, a także – media.

Operacja London Bridge aktualizowana jest jednak kilka razy w roku. Część z procedur została wymyślona przez samą Elżbietę II, część natomiast podjąć będzie musiał jej następca – Książę Karol. Według założeń planu jako pierwszy o śmierci królowej dowiedzieć ma się jej prywatny sekretarz. Następnie jego zadaniem jest premiera Zjednoczonego Królestwa słowami „London Bridge is down", by później ogłosić wieści całemu światu. 

Następnym krokiem jest poinformowanie obywateli. To zadanie mediów, dlatego informacja ma trafić do Press Association oraz BBC dzięki systemowi alarmowania radiowego - Radio Alert Transmission System. Natomiast w komercyjnych stacjach radiowych umieszczone zostanie niebieskie światło, które ma zapalić się tylko wtedy, gdy umrze członek królewskiej rodziny. 

Śmierć królowej - komunikat w stacjach medialnych i telewizyjnych

W przypadku śmierci członka rodziny królewskie stacje radiowe są zobowiązane zmienić emitowaną muzykę na poważną, a następnie przekazać muszą smutną wieść wszystkim słuchaczom. Jak natomiast wygląda to w przypadku telewizji? Stacja BBC Two zobowiązana jest do zawieszenia swojego programu i przekazania obrazu na antenę BBC One. Podczas, gdy BBC News będzie emitował sekwencję wcześniej przygotowanych portretów, dziennikarze już przygotowują się do przekazania informacji o śmierci królowej widzom. W tym czasie zmienić muszą również swoje ubrania – na czarne. 

Dziennik „The Times” ma natomiast przygotowane materiały w konwencji żałobnej na 11 kolejnych dni. W starannie przygotowany sposób informacje przekazywać będzie również ITN i Sky News.  Informacja o śmierci królowej Anglii znaleźć musi się również na bramie słynnego Pałacu Buckingham. W tym samym czasie, komunikat pojawi się na stronie internetowej pałacu.

Kilka godzin po śmierci królowej Wielkiej Brytanii zwołane zostanie również posiedzenie Parlamentu Zjednoczonego Królestwa, natomiast następnego dnia, w pałacu św. Jakuba pojawi się Rada Akcesyjna. Ogłosi ona, że na tron wstępuje teraz następca królewskiego rodu.

Operacja London Bridge podaje również, w jaki sposób przetransportowana zostanie trumna królowej Anglii. Ma ona zostać przewieziona w ciągu kilku godzin do Pałacu Buckingham i zostać umieszczona w sali tronowej. Cztery dni później przetransportowana zostanie do Westminster Hall. W tym miejscu znajdować się będzie ona przez kolejne 4 dni. Dziewięć dni po śmierci Elżbiety odbędzie się pogrzeb. Uroczystości będą miały miejsce w Opactwie Westminsterskim, a ciało królowej spocznie w grobie w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE