Odebranie prawa jazdy niezgodne z konstytucją? Tak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich

2021-05-31 14:01
Odebranie prawa jazdy niezgodne z konstytucją? Tak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich
Autor: archiwum serwisu Zdjęcie poglądowe

To może być rewolucja w prawie drogowym. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym jest niezgodne z konstytucją. Dlaczego? Bo odebranie dokumentu odbywa się tylko po informacji funkcjonariusza policji. Bez dodatkowego rozpatrywania sprawy.

Jak donosi "Rzeczpospolita", do Trybunały Konstytucyjnego trafiła sprawa dotycząca odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym. Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że odbieranie kierowcy dokumentu w takiej sytuacji jest niekonstytucyjne. A to dlatego, że to funkcjonariusz policji arbitralnie stwierdza, że kierowca ma zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące i wystawia jedynie pokwitowanie, a o sprawie jest informowane właściwe starostwo.

Taki sposób egzekucji przepisów narusza konstytucję, co potwierdził Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

- Z tego względu Małgorzata Manowska – I Prezes SN, złożyła do Trybunały Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów zapisanych w ustawie o Prawo o ruchu drogowym - podaje "Rzeczpospolita".

Jaka była argumentacja I Prezes SN? Manowska stwierdziła, że nadanie policji kompetencji do arbitralnego decydowania o zatrzymaniu prawa jazdy, bez możliwości weryfikacji okoliczności zdarzenia przez organy administracyjne i sądowe, jest niezgodne z obowiązującymi zasadami w demokratycznym państwie. Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy nie może się bronić ani podważać pomiarów prędkości wykonanych przez policję.

Z tą argumentacją zgodził się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który już wcześniej sygnalizował problem i wskazywał, że "pomiary radarów mogą być mylne". Dodawał też, że w przypadku zatrzymania prawa jazdy, ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i nawet w przypadku, gdy kierowca się odwołuje to rozpoznanie sprawy zajmuje więcej czasu niż trzy miesiące.

Raport z anteny 31.05, godz.10
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze