Matura 2022. Co grozi ZA ŚCIĄGANIE na maturze? Przepisy mówią jasno!

2022-05-07 10:47
Matura 2022. Co grozi ZA ŚCIĄGANIE na maturze? Przepisy mówią jasno!
Autor: pexels.com Matura 2022. Co grozi ZA ŚCIĄGANIE na maturze? Przepisy mówią jasno!

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów, do których młode osoby przystępują w czasie swojej edukacji. Jeżeli zastanawiasz się, czy zaryzykować i przygotować ściągi, lepiej tego nie rób. Konsekwencje będą surowe. Co grozi za ściąganie na maturze? Szczegóły poniżej.

Matura w 2022 roku tradycyjnie odbędzie się w maju. Do pierwszego egzaminu, z języka polskiego, maturzyści przystąpią od razu po majówce – w środę 4 maja. Kolejne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych – matematyki i języka obcego nowożytnego – odbędą się 5 i 6 maja. W kolejnych dniach przeprowadzone zostaną egzaminy na poziomie rozszerzonym i potrwają do 23 maja.

Matura 2022. Co grozi za ściąganie na maturze?

Matura to jeden z najpoważniejszych egzaminów. Zdany egzamin dojrzałości otwiera przed młodymi ludźmi ogrom możliwości. Niestety stres z nią związany potrafi paraliżować. Dlatego niektórzy decydują się na przygotowanie ściąg. Co w przypadku, gdy uczeń zostanie przyłapany na oszustwie. Jakie konsekwencje grożą za ściąganie na maturze?

Jeżeli uczeń zostanie przyłapany na oszukiwaniu, egzamin może zostać unieważniony. Zasady unieważniania matur określa ustawa o systemie oświaty. Zgodnie z Art. 44zzv. przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może przerwać egzamin maturalny uczniowi w przypadku:

  • stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia
  • wniesienia lub korzystania przez maturzystę w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niedozwolonych na egzaminie (tutaj lista dozwolonych)
  • zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu maturalnego, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom

Informacja o unieważnieniu matury zostanie zapisana przez przewodniczącego w protokole z przebiegu egzaminu maturalnego. Do unieważnienia matury może dojść także na etapie sprawdzania pracy. O jej unieważnienie osoba sprawdzająca wnioskuje do dyrektora CKE.

Unieważniony egzamin maturalny i co dalej?

Osoby, które mają unieważniony egzamin maturalny, kolejną próbę jego zdawania mogą podjąć dopiero za rok. Odbiera się im możliwość zdawania w terminie poprawkowym.

Symbole najpopularniejszych pierwiastków chemicznych. Ósme pytanie wielu zaskoczy!

Pytanie 1 z 10
Podaj symbol tlenu
Najlepsze adaptacje Harlana Cobena na Netflix | To Się Kręci #5
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze