Matura 2022. Co grozi ZA ŚCIĄGANIE na maturze? Przepisy mówią jasno!

i

Autor: pexels.com Matura 2022. Co grozi ZA ŚCIĄGANIE na maturze? Przepisy mówią jasno!

Matura 2022. Co grozi ZA ŚCIĄGANIE na maturze? Przepisy mówią jasno!

2022-05-07 10:47

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów, do których młode osoby przystępują w czasie swojej edukacji. Jeżeli zastanawiasz się, czy zaryzykować i przygotować ściągi, lepiej tego nie rób. Konsekwencje będą surowe. Co grozi za ściąganie na maturze? Szczegóły poniżej.

Matura w 2022 roku tradycyjnie odbędzie się w maju. Do pierwszego egzaminu, z języka polskiego, maturzyści przystąpią od razu po majówce – w środę 4 maja. Kolejne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych – matematyki i języka obcego nowożytnego – odbędą się 5 i 6 maja. W kolejnych dniach przeprowadzone zostaną egzaminy na poziomie rozszerzonym i potrwają do 23 maja.

Matura 2022. Co grozi za ściąganie na maturze?

Matura to jeden z najpoważniejszych egzaminów. Zdany egzamin dojrzałości otwiera przed młodymi ludźmi ogrom możliwości. Niestety stres z nią związany potrafi paraliżować. Dlatego niektórzy decydują się na przygotowanie ściąg. Co w przypadku, gdy uczeń zostanie przyłapany na oszustwie. Jakie konsekwencje grożą za ściąganie na maturze?

Jeżeli uczeń zostanie przyłapany na oszukiwaniu, egzamin może zostać unieważniony. Zasady unieważniania matur określa ustawa o systemie oświaty. Zgodnie z Art. 44zzv. przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może przerwać egzamin maturalny uczniowi w przypadku:

  • stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia
  • wniesienia lub korzystania przez maturzystę w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niedozwolonych na egzaminie (tutaj lista dozwolonych)
  • zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu maturalnego, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom

Informacja o unieważnieniu matury zostanie zapisana przez przewodniczącego w protokole z przebiegu egzaminu maturalnego. Do unieważnienia matury może dojść także na etapie sprawdzania pracy. O jej unieważnienie osoba sprawdzająca wnioskuje do dyrektora CKE.

Unieważniony egzamin maturalny i co dalej?

Osoby, które mają unieważniony egzamin maturalny, kolejną próbę jego zdawania mogą podjąć dopiero za rok. Odbiera się im możliwość zdawania w terminie poprawkowym.

Symbole najpopularniejszych pierwiastków chemicznych. Ósme pytanie wielu zaskoczy!

Pytanie 1 z 10
Podaj symbol tlenu
Najlepsze adaptacje Harlana Cobena na Netflix | To Się Kręci #5