Dina Dechmann i jej zespół z Instytutu Behawiorystyki im. Maxa Plancka badali miedzy innymi sposób przystosowywania się kretów do zimy. Ich odkrycie jest elektryzujące! Okazuje się bowiem, ze zamiast hibernacji, lub migrowania krety decydują się na... zmniejszenie swojego mózgu. To nie żart. Jak jednak pomaga w przetrwaniu zimy?
Naukowcy informują, że według ich badań w zimie krety zmniejszają objętość mózgu o 11%! Do lata zwiększa się on o 4%. Mechanizm kurczenia mózgu jest napędzany raczej przez niskie temperatury. Uczeni sprawdzili, czy jest to związane również z brakami pożywienia. Chociaż zjawisko zostało już zauważone i udowodnione w latach 50, to w 2018 roku Dechmann i jej zespół udowodnili, że takie zmiany zachodzą przez całe życie zwierzęcia.
Polecany artykuł:
Czemu kret zmniejsza swój mózg?
Jak się okazuje, zmniejszenie tkanki mózgowej pozwala na zmniejszenie poboru energii i przetrwanie chłodów. Badanie przeprowadzono na podstawie czaszek kretów. Gdyby to była kwestia pożywienia, to czaszki kretów europejskich powinny zmniejszać się zimą, a kretów iberyjskich latem