,,Nastała pora jesiennych odlotów żurawi. Już widać i słychać przelatujące klucze tych pięknych ptaków, aż ciężko oderwać wzrok od wrześniowego nieba." - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych. Widok faktycznie jest zachwycający, warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o migracji ptaków:
,,Odloty poprzedza czas intensywnego żerowania, aby przygotować się do dalekiej podróży i zbudować masę mięśniową oraz zgromadzeń na zlotowiskach. Część ptaków może przesunąć czas odlotu, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, a część nawet uzna, że nie ma sensu tułać się aż do Afryki czy południowej lub zachodniej części Europy i lepiej przezimować w kraju."- piszą Lasy Państwowe.
Jakie ptaki odlatują na zimę?
Ptaki potrafią przemierzyć nawet 4 tysiące kilometrów podczas wędrówki do ,,ciepłych krajów". Niektóre gatunki podróżują nocą, a inne lecą chętniej w ciągu dnia. Ptaki dokładnie wiedzą, gdzie mają przeczekać zimę, bo posiadają wbudowane wewnętrzne kompasy, które nastrojone są na pole magnetyczne Ziemi. Kierują się położeniem słońca lub gwiazd oraz kształtem linii brzegowej.
Odlatują najczęściej w kluczu, który przypomina literę V. Lider rozcina powietrze i to on zużywa najwięcej energii. Ptaki, które odlatują z Polski na jesień to:
- bocian biały;
- błotniak;dudek;
- skowronek;
- gołąb grzywacz;
- grubodziób;
- gawron;
- jemiołuszka.
- kukułka;
- czajka;
- żuraw;
- gęś gęgawa;
- wilga;
- słowik;