W poniedziałek 3.102022, pod patronatem wicemarszałek Sejmu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej odbędzie się w gmachu Senatu II Kongres Praw Zwierząt. Jego celem jest podsumowanie obowiązywania ustawy o ochronie zwierząt i zastanowienie się nad ewentualnymi zmianami.
"Ten kongres to będzie podsumowanie 25 lat funkcjonowania ustawy o ochronie zwierząt. Byłam wnioskodawcą tej ustawy z roku 1997. To była duża rzecz, bo wtedy udało się ponadpolitycznie nad nią pracować i można było wypracować nowoczesne rozwiązania. Obawiam się, że dzisiaj już coś takiego by się nie udało" – powiedziała PAP Katarzyna Piekarska (KO), która jest współorganizatorką kongresu.
Tamta ustawa, dodała, była pierwszą tej rangi regulacją i zastąpiła obowiązujące wcześniej rozporządzenie prezydenta z lat 20.
W ustawie z 1997 roku udało się m.in. zapisać, przypomniała Piekarska, że zwierzę nie jest rzeczą. "Teraz trzeba się zastanowić, w jakim kierunku ta ustawa powinna się zmieniać, bo że powinna się zmieniać, to wszyscy wiemy" – zaznaczyła.
"Będziemy też podczas kongresu rozmawiać o tym, co nie udało się załatwić w ciągu tych 25 lat, czyli np. o przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt" – dodała.
Kongres otworzy marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wykład wygłosi też prof. Magdalena Środa.
Polecany artykuł:
II Kongres Praw Zwierząt - co będzie się działo?
Panele będą poświęcone przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt, pomocy dzikim zwierzętom w powrocie do natury, edukacji jako kluczu lepszego traktowania zwierząt, a także rocznicy 25 lat obowiązywania ustawy o ochronie zwierząt. Będzie również panel pod tytułem "Zwierzę polityczne". Według Piekarskiej jego tematem będzie analiza, co poszczególne partie polityczne mają w programach w odniesieniu do praw zwierząt.
Wśród moderatorów poszczególnych paneli są senator Krzysztof Kwiatkowski, poseł KO Dorota Niedziela, dziennikarki Dorota Warakomska i Iwona Kutyna.