Czy można suszyć pranie na balkonie? "To nie wypada"

2021-09-30 10:00
Pranie
Autor: getty images / BrianAJackson

Pomimo kończącego się już letniego sezonu, osoby, które posiadają balkon, z chęcią nadal rozwieszają na nim swoje pranie. Wzbudza to wiele kontrowersji i sporów wśród sąsiadów, zwłaszcza jeżeli na suszarce pojawi się np. bielizna. Czy można suszyć pranie na balkonie? Czy grożą nam jakieś konsekwencje, jeśli tak zrobimy? Sprawdźcie poniżej.

Czy można suszyć pranie na balkonie? Odpowiedź na to pytanie może przysporzyć nam nieco problemów. Niektórzy uważają, że nie ma w tym nic złego, inni twierdzą, że widok "gaci" może zaburzyć swego rodzaju estetykę, zwłaszcza jeżeli mówimy o takich, które wywieszone są na balkonie w bloku. Schnąca bielizna może przeszkadzać sąsiadom, i co do tego nie powinno być żadnych wątpliwości. Ostatecznie jednak kwestia wieszania prania za oknem czy na balkonie prawnie nie jest uregulowana. Mowa jest tutaj wyłącznie o dobrych praktykach sąsiedzkich ingerują w to jednak zasady współżycia społecznego i dobrych praktyk sąsiedzkich, a coraz częściej także zapisów w regulaminie spółdzielni. Zdarzają się sytuacje, gdzie zapisane jest wyraźnie w nim, że pranie na balkonie jest zakazane. 

Suszenie prania na balkonie. Sąsiedzi podzieleni  

Ten wydawałoby się nieszkodliwy temat jest kością niezgody na wielu osiedlach. Wiele spółdzielni mieszkaniowych w Polsce zabrana już tego typu praktyk. Zdarza się często przecież też tak, że wywieszający pranie nie korzysta z suszarki, ale przerzuca je przez balustradę balkonu. Tego typu zachowania mogą przysporzyć jeszcze więcej skarg, więc lepiej ich unikać. 

Suszenie prania na balkonie stało się już zauważalne, a głos w tej sprawie zabierał chociażby Robert Raczyński, prezydent Lubina. Przed wyborami w radiu "Elka" powiedział: "Docelowo będziemy zmuszać do zdejmowania gaci z balkonów, bo to jest przykry widok w nowoczesnym, XXI wieku w mieście". 

Musimy mieć na uwadze to, że balkon, pomimo tego, że należy do nas, nie do końca jest już wyłącznie naszą przestrzenią. W planach jest wprowadzenie na nim zakazu palenia w całym kraju, z grillem też pojawia się wiele problemów, które regulowane są przez władze spółdzielni. Prania chyba ostatecznie nie wypada wieszać poza domem, ale jeśli nie tam, to gdzie? 

ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze