elka

i

Autor: Mateusz Jamroz

PRAWO JAZDY

Będzie rewolucja w egzaminach na prawo jazdy? Unia Europejska chce dodatkowe utrudnienie!

2023-05-15 11:42

Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy? Unia Europejska chciałaby wprowadzić obowiązkowe testy dotyczące postrzegania zagrożeń na drodze. Byłby to kolejny stopień trudności do pokonania dla potencjalnych kierowców.

Egzamin na prawo jazdy w Polsce składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej musimy wykazać się wiedzą, odpowiadając na pytania o względnie trudnym i podstępnych charakterze, a w drugiej - umiejętnościami za kierownicą samochodu lub motocykla. Wkrótce do części teoretycznej może zostać dodany interaktywny test dotyczący postrzegania ryzyka, który jest już stosowany na zachodzie.

Egzamin na prawo jazdy. Co to jest Hazard Perceptrion Test?

Test percepcji zagrożeń, znany również jako Hazard Perception Test, jest rozwiązaniem stosowanym od wielu lat w Wielkiej Brytanii jako część teoretycznego egzaminu na prawo jazdy zarówno dla motocyklistów, jak i kierowców samochodów. W ostatnich latach kolejne kraje w Europie wprowadzają to rozwiązanie do swoich ośrodków szkolenia kierowców, uznając je za przydatne narzędzie, które pomaga kierowcom w identyfikowaniu zagrożeń na drodze.

Kilka lat temu w Holandii wprowadzono test percepcji zagrożeń jako część egzaminu, a inne kraje, takie jak Hiszpania czy Litwa, korzystają z tego rozwiązania w niektórych szkołach jazdy. Pod koniec ubiegłego roku Europejskie Stowarzyszenie Szkół Jazdy (EFA) zasugerowało wprowadzenie obowiązkowych testów percepcji zagrożeń w ramach ewaluacji europejskiej dyrektywy dotyczącej praw jazdy.

Test percepcji zagrożeń na egzaminie na prawo jazdy - jak mógłby wyglądać?

Test percepcji zagrożeń, na przykładzie brytyjskiej wersji, składa się z serii wideoklipów przedstawiających różnorodne sytuacje, które mogą wystąpić na drogach publicznych. Naszym zadaniem jest wykrycie momentów, w których pojawia się potencjalne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Gdy dostrzeżemy zagrożenie lub potencjalne zagrożenie, musimy kliknąć na ekranie i oznaczyć ten moment czerwoną flagą, sygnalizując tym samym jego zauważenie.

Test percepcji zagrożeń składa się z trzech zadań, gdzie za każde zadanie można zdobyć maksymalnie 5 punktów, w zależności od trafienia w odpowiedni moment wykrycia zagrożenia. Jeśli klikniemy za wcześnie, nie otrzymamy żadnych punktów, a jeśli się spóźnimy, otrzymamy mniejszą liczbę punktów. Aby zdać egzamin, musimy zdobyć co najmniej 9 punktów spośród dostępnych 15. Test teoretyczny może wydawać się prosty w teorii, ale kluczowe jest trafienie w odpowiedni moment wykrycia zagrożenia - nie za wcześnie, ale też nie za późno. Test odbywa się w czasie rzeczywistym, a nie mamy długiego czasu na zastanowienie się. Musimy reagować natychmiastowo i oceniać sytuacje na bieżąco, tak jak na drodze.

Kilka głupich manewrów na drodze kosztowało go prawo jazdy
Sonda
Czy masz prawo jazdy?