Zmianach w finansowaniu funduszu wsparcia studentów niepełnosprawnych na uczelniach. Czy szkoły wyższe dostaną mniej pieniędzy?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Zmianach w finansowaniu funduszu wsparcia studentów niepełnosprawnych na uczelniach. Czy szkoły wyższe dostaną mniej pieniędzy?

2020-07-28 8:56

Będzie mniej pieniędzy na niepełnosprawnych studentów? Tarcza Antykryzysowa, która przewiduje wsparcie dla podmiotów dotkniętych kryzysem, wprowadza również nowe regulacje dla uczelni wyższych. Wśród jej zapisów pojawia się fragment mówiący o zmianach w finansowaniu funduszu wsparcia studentów niepełnosprawnych na uczelniach. Czy szkoły wyższe dostaną mniej pieniędzy na innowacyjne rozwiązania?

Prawie 22 tys. osób niepełnosprawnych, uczących się na uczelniach w Polsce stanowi aż 2% wszystkich studentów. Chociaż niepełnosprawność jest kojarzona przede wszystkim z ograniczeniami fizycznymi, to wiele przypadków odbiega od tego stereotypu.

Edyta Alinowska, Pełnomocniczka ds. Osób Niepełnosprawnych na Politechnice Lubelskiej zwraca uwagę na fakt, że takie osoby nie są dostrzegane na pierwszy rzut oka.

- Wśród nas jest dużo innych osób niepełnosprawnych, którzy na pierwszy rzut oka wyglądają na zupełnie zdrowych. To osoby po przebytej chorobie nowotworowej, cukrzycy, z wadami narządów wewnętrznych czy np. osoby z problemami psychicznymi, których obecnie jest coraz więcej – dodaje.

Różnorodność sprawia, że mnożą się również stojące przed nimi bariery.

Tarcza ruszyła pod Bemowem

Tarcza zmienia sposób finansowania

Nowe przepisy, które wejdą w życie w ramach Tarczy 4.0 określają kwestię finansowania funduszu wsparcia studentów niepełnosprawnych na uczelniach wyższych.

Placówki edukacyjne, których stan funduszu na koniec 2020 r. przekroczy połowę kwoty otrzymanej dotacji, w 2021 r. otrzymają dotację zmniejszoną „o kwotę stanowiącą różnicę między stanem tego funduszu na koniec roku 2020 a kwotą stanowiącą 50 proc. kwoty dotacji przyznanej w roku 2020”.

Takie działanie pozwoli na lepsze rozdysponowanie środków pomiędzy uczelniami i pozwoli na efektywne wykorzystywanie pieniędzy.

Uczelnia na miarę potrzeb

Postępująca cyfryzacja i wprowadzanie kolejnych innowacji w zakresie informatyzacji uczelni wyższych, pozwalają na znoszenie kolejnych barier stojących przed studentami niepełnosprawnymi.

- Coraz więcej dostawców oprogramowania, aplikacji mobilnych oraz uczelni dostrzega potrzeby niepełnosprawnych użytkowników – mówi Żaneta Biedroń, Konsultantka w Kalasoft Sp. z o.o. - Jeśli dana uczelnia wdraża innowację, która sprawdza się w praktyce i rzeczywiście ułatwia dostępność cyfrową różnym grupom niepełnosprawnych studentów, za jej przykładem idą kolejne uniwersytety. By tak się działo dana innowacja musi być jednak dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników, czyli opierać się na wynikach odpowiednich badań i być na bieżąco modyfikowana.

Cyfrowy rozwój korzystny dla wszystkich

Wybuch epidemii i przejście na zdalny tryb nauczania zweryfikował dotychczasowy postęp technologiczny polskich uczelni i pokazał, że na innowacjach dla osób niepełnosprawnych mogą skorzystać wszyscy.

- System informatyczny na uczelni wdrażany był z myślą o studentach niepełnosprawnych, którzy do tej pory mieli utrudniony bezpośredni kontakt z uczelnią – mówi Kanclerz Collegium Verum, dr hab. inż. Jarosław Domański – Teraz, w obliczu epidemii, korzystamy z niego wszyscy.

Zmiany w egzaminowaniu i zarządzaniu papierami wartościowymi

Kolejną zmianą jest brak konieczności rejestrowania egzaminów przeprowadzanych w formie elektronicznej. Wcześniej egzaminatorzy byli zobowiązani do chociażby nagrywania ustnych egzaminów przy wykorzystaniu technologicznych narzędzi. Zmiana ta powinna znacznie ułatwić wykonywanie czynności administracyjnych a także zmniejszyć stres towarzyszący studentom w trakcie egzaminów w formie on-line.

Nowa tarcza antykryzysowa ma również wesprzeć uczelnie wyższe w rozporządzaniu skarbowymi papierami wartościowymi. Ma to związek między innymi z otrzymaniem przez część uczelni znacznych sum w formie obligacji w ramach programu Inicjatywa Doskonałości. Za pomocą nowych przepisów uczelnie mogą oddać do użytku papiery wartościowe innemu podmiotowi na okres dłuższy niż 6 miesięcy bez konieczności uzyskania zgody od Prezesa Prokuratorii Generalnej RP.

Rozpoznasz miasta po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 16
Na zdjęciu widzimy:
Kraków

Źródło: materiały prasowe, Kalasoft Sp. z o.o.