Zmarł Jerzy Urban. Kim był i z czego znano go w Polsce?

2022-10-03 12:06
Jerzy Urban
Autor: PAP / Paweł Supernak Jerzy Urban

W poniedziałek, 3 października w mediach pojawiła się informacja o śmierci Jerzego Urbana, wieloletniego naczelnego "NIE". Urban znany był nie tylko z prowadzenia tygodnika. W naszym artykule przybliżamy sylwetkę zmarłego.

Jerzy Urban nie żyje - taka informacja pojawiła się w mediach w poniedziałek, 3 października. Informację o jego śmierci udostępniły oficjalne profile social media tygodnik "NIE", którego Jerzy Urban był założycielem i redaktorem naczelnym. Tworzenie pisma nie było jego zajęciem od 1990 roku. W czasach PRL Urban był wysoko postawionym urzędnikiem PZPR. Przez lata pełnił funkcję rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL. Ile lat miał Jerzy Urban? Gdzie się urodził? Czy miał dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Kim był Jerzy Urban?

W 1990 roku Jerzy Urban założył satyryczne czasopismo "NIE". Tygodnik zajmował się głównie polską sceną polityczną i prezentował materiały krytyczne wobec post-transformacyjnych władz i kościoła katolickiego.

W latach 1981–1989 Jerzy Urban był rzecznikiem prasowym Rady Ministrów PRL. Odpowiadał za misję propagandową PZPR i nadzór urzędu cenzorskiego. Od kwietnia do września 1989 roku był ministrem-członkiem Rady Ministrów oraz przewodniczącym Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".

Jerzy Urban był zdeklarowanym ateistą. Znany był z kontrowersyjnych i prowokacyjnych zachowań oraz niechęci do kościoła i kleru.

Jerzy Urban - wiek

Jerzy Urban przyszedł na świat 3 sierpnia 1933 w Łodzi.

Jerzy Urban - nazwisko

Pochodził z zasymilowanej inteligenckiej rodziny żydowskiej związanej ze środowiskiem robotniczym Łodzi. Jego pierwotne nazwisko brzmiało Urbach.

Jerzy Urban - dzieci

Jerzy Urban był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego związku, z dziennikarką Wiesławą Grocholą miał córkę Aleksandrę Magdalenę (ur. 1958).

Rostowski wskazał, co najbardziej przeszkadza Polakom: To ta szalejąca drożyzna, która wymknęła się spod kontroli
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE