Kleszcze

i

Autor: pixabay.com/skeeze Kleszcze

Wiosna to szczyt aktywności kleszczy! Jak chronić przed nimi zwierzęta?

2020-03-23 19:44 Materiał sponsorowany

Kleszcze nie wiedzą, jaka jest pora roku. Reagują głównie na temperaturę i wilgotność powietrza. Wystarczy kilka dni z temperaturą dodatnią – około 5 stopni Celsjusza – by stały się aktywne. W tym roku były aktywne całą zimę! Jak ochronić przed kleszczami nasze zwierzęta? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Są dwa piki aktywności kleszczy w roku. Jeden mamy teraz, to jest marzec – kwiecień, drugi przychodzi we wrześniu – październiku. Wtedy jest najwięcej chorób odkleszczowych u psów. Kleszcze mieszkają głównie w trawie, na mchu ale również na przydomowych trawnikach, gdzie czasami zieleni jest niewiele.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze są nosicielami wielu niebezpiecznych chorób. Najbardziej znana i niebezpieczna jest babeszjoza (Objawia się ona nagłą apatią psa, brakiem apetytu, objawami grypopodobnymi, gorączką, brakiem zainteresowania otoczeniem. Pies leży i nie ma siły do nas podejść. Opiekunowie często mówią, że pies zgasł.) Babeszjoza może mieć przebieg piorunujący, zagrażający życiu psa. Co bardzo ważne, po przechorowaniu babeszjozy pies nie nabywa odporności na kolejne zakażenie! Może zakazić się ponownie. Nie ma też szczepionek przeciwko tej chorobie. Trzeba psa chronić cały rok!

Środki ochrony przed kleszczami :

  • krople na skórę (tzw. spot-on),
  • obroże,
  • tabletki do gryzienia,
  • spreje.

Krople spot-on

Najbardziej tradycyjnym i też najczęściej stosowanym preparatem przeciwkleszczowym są krople typu spot-on. Nakrapla się je na skórę psa, przeważnie na karku oraz wzdłuż grzbietu w kilku miejscach. Te preparaty działają na całą skórę. Podaje się je miejscowo, ale potem rozchodzą się po podskórnych naczyniach krwionośnych całego zwierzaka. Zabijają kleszcze nie szkodząc psu. Preparaty typu spot-on działają do czterech tygodni. Opiekunowie często liczą, że to jest miesiąc. Nie jest. Miesiąc, poza lutym, trwa dłużej niż 4 tygodnie i te kilka dni przerwy może być okazją dla kleszcza, by zakazić psa. Nie można robić przerw między zakraplaniem, wówczas zwierzę nie ma żadnej ochrony.

Krople można podawać szczeniakom po ukończeniu 10. tygodnia życia. Zalecamy, by psa – 2-3 dni przed podaniem preparatu na skórę i 2-3 dni po nim – nie kąpać. Chodzi o to, żeby środek dobrze się wchłonął w skórę i rozprowadził. Koniecznie trzeba dobrać rodzaj i ilość preparatu do wielkości psa!

Obroże kleszczobójcze

Nie każdy pamięta o dawce co cztery tygodnie – Dla takich opiekunów są m.in. obroże kleszczobójcze np. Foresto. , które działają do 8-miu miesięcy. Na rynku jest wiele produktów, sprzedawanych także w zwykłych sklepach, które nie zawsze działają tak, jak nam się wydaje. Prawdziwie kleszczobójcze działanie ma tylko kilka obroży. Sprzedawane są w lecznicach weterynaryjnych czy sklepach zoologicznych. Inne tylko odstraszają kleszcze, ale ich nie zabijają. Warto też wiedzieć, jak się z taką obrożą obchodzić. Po pierwsze, by spełniała ona swoją funkcję, musi być dość ściśle przy szyi zwierzaka. W obroży znajdują się małe pory z substancją czynną i dlatego musi ona przylegać do psa, żeby ta substancja dobrze się rozprowadzała.
Obroża Foresto jest bezzapachowa, wiele innych obroży ma silny chemiczny zapach, szczególnie na początku, stąd też niektórzy opiekunowie psów, które śpią z nimi w łóżku, wolą inne formy zabezpieczenia psa przed kleszczami. Wszystko zależy od preferencji. Obroże kleszczobójcze są skuteczne. Poleca się je szczególnie psom, które dużo czasu spędzają poza domem. Mają one też działanie odstraszające kleszcze. Nie ma jedna środków o 100% skuteczności, po każdym spacerze należy przejrzeć sierść naszego zwierzaka i usunąć ew. kleszcze za pomocą tzw. Kleszczołapek.

Warto pamiętać o tym, że preparat kleszczobójczy dla psa nie jest produktem dla kota! U kota może prowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu nerwowego. Koty mają inny metabolizm niż psy. Kupując taki preparat zawsze należy się upewnić czy może być stosowany dla naszego zwierzęcia.

Sonda
Krótka piłka: wolisz psy czy koty?
Pies przyjaciel w Bydgoszczy