Wielka Brytania: poseł polskiego pochodzenia ma kontrowersyjny pomysł. Chodzi o odszkodowania od Niemców

2022-08-10 8:32
Oświęcim
Autor: pixabay.com Oświęcim

Daniel Kawczynski, brytyjski poseł polskiego pochodzenia, przekazał PAP, że rozmawiał w prawnikami o możliwości składania przez mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli polskich, którzy ucierpieli w czasie II wojny światowej, indywidulanych pozwów przeciw władzom Niemiec.

Kawczynski: "rząd polski działa zbyt opieszale"

Jak wyjaśnił, wraz ze swoimi asystentami oraz prawnikami zaczyna teraz szukać osoby, która miałaby odpowiednio mocne podstawy do wystąpienia z roszczeniami i chcieliby to potraktować jako swego rodzaju pilotażowy proces, mający na celu przetarcie szlaków dla kolejnych. "Obawiam się, że rząd polski działa zbyt opieszale w kwestii domagania się od Niemiec reparacji wojennych, a czas dramatycznie ucieka. Dlatego chcemy zbadać możliwość składania przez obywateli polskich lub polskiego pochodzenia mieszkających w Wielkiej Brytanii prywatnych pozwów przeciw władzom Niemiec z tytułu poniesionych strat w czasie II wojny światowej" – powiedział Kawczynski.

Tyle Robert Lewandowski zarabia w Barcelonie. Nie jest najbogatszy!

Poseł przekonuje, że Polska powinna pozwać Niemcy

W zeszłym tygodniu w rozmowie z PAP brytyjski poseł przekonywał też, że w związku z tym, że Niemcy nie chcą rozmawiać na temat reparacji wojennych, Polska powinna pozwać je przed międzynarodowy trybunał. "Jeśli negocjacje zawodzą, trzeba szukać innych środków i zdecydowanie zachęcałbym polski rząd do pozwania Niemców przed międzynarodowym sądem" – mówił, dodając, że to czy i jak szybko ta sprawa zostanie rozwiązana, zależy w dużej mierze od tego, czy rząd polski przeznaczy na drogę sądową adekwatne środki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE