Ważne zmiany dla kierowców w Warszawie. Wyższe opłaty za parkowanie; nie trzeba już mieć biletu za szybą

2022-08-16 14:34
Kontrola parkingowa
Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Kontrola w strefie płatnego parkowania w Warszawie

Od 16 sierpnia w Warszawie obowiązują nowe stawki opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Wzrosła także opłata dodatkowa, naliczana kierowcom, którzy nie zapłacili za parkowanie. Co ciekawe, kierowcy nie muszą już umieszczać biletu parkingowego za przednią szybę samochodu.

Opłaty za parkowanie w Warszawie

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy w stolicy zapłacą 4,5 zł, za drugą – 5,4 zł, trzecią – 6,4 zł, czwartą i każda kolejną – 4,5 zł.

I tak np. za pozostawienie samochodu w strefie parkowania na trzy godziny kierowcy zapłacą 16,30 zł.

"Zmiana stawek stanowi ich urealnienie. W 2020 r. kiedy ustalana była poprzednia wysokość stawki, radni określili ją na poziomie 0,15 procent minimalnego wynagrodzenia (taki limit wynika z ustawy o drogach publicznych). Wraz ze wzrostem płac opłata za parkowanie przestaje spełniać swoją funkcję, ponieważ staje się relatywnie niższa" - wyjaśnia ZDM. "Stawki urosły o ok. 15 proc., w granicach dopuszczonych ustawowo przez rząd" - dodano.

Wzrosła także opłata dodatkowa za nieopłacenie postoju. Wynosi ona teraz 300 zł, przy czym wniesiona w ciągu 7 dni jest mniejsza o 100 zł.

Strefy płatnego parkowania mają zapewniać wolne miejsca w wypadku dużego natężenia ruchu aut w centralnych częściach miasta.

Bez biletu i naklejek za przednią szybą

"Od kilku lat kontrola poboru opłat odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego i wydajnego systemu kamer zamontowanych na samochodach elektrycznych. Analogiczny system informatyczny otrzymały niedawno również wszystkie patrole piesze ZDM, które uzupełniają trasy pokonywane przez samochody e-kontroli. Oznacza to, że cały proces jest teraz prostszy i bardziej zautomatyzowany. W związku z tym nie ma już potrzeby wykładania biletu parkingowego za szybę samochodu. Dlatego ten obowiązek został formalnie wykreślony z regulaminu wraz ze zniesieniem obowiązku o oznakowaniu samochodu informacją o korzystaniu z aplikacji do płatności mobilnych. Od teraz kierowca nie będzie zatem musiał stosować naklejek na szybę. Po wizycie w parkomacie nie trzeba też wracać do auta, aby wyłożyć bilet za szybą" - informuje ZDM.

Opłaty za parkowanie odniosły skutek. Na szczecińskim Podzamczu zrobiło się luźniej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE