Zdjęcie ilustracyjne - Warszawa nocą

i

Autor: Pixabay

Warszawie grozi blackout. "Przygotowujemy różne scenariusze"

2022-07-28 12:43

Produkcja energii w elektrociepłowniach Żerań i Siekierki nie zaspokaja nawet połowy zapotrzebowania rozwijającej się metropolii. Mimo kolejnych inwestycji miasto będzie mieć w najbliższych latach rosnące problemy z zasilaniem. Urzędnicy mówią wprost, że zakłady przemysłowe i biurowce muszą liczyć się z ewentualnym brakiem energii.

Rosnące ceny prądu nie są jedynym problemem energetycznym, z jakim będzie musiała zmierzyć się w najbliższym czasie Warszawa. Samorząd stara się inwestować w fotowoltaikę, a w grudniu ubiegłego roku w elektrociepłowni na Żeraniu uruchomiony został blok gazowy, ale to wciąż za mało. Urzędnicy mówią wprost: w Warszawie może zabraknąć prądu.

Warszawie grozi blackout

Sytuacja jest poważna - przyznaje Robert Bański, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, cytowany przez portal Business Insider. - Przygotowujemy się na różne scenariusze związane z ograniczeniami w poborze energii elektrycznej. W ubiegłych latach, między innymi ze względu na susze i upały, nasze miasto doświadczyło już ograniczeń w dostawach prądu. Wówczas najbardziej odczuły to m.in. duże zakłady produkcyjne takie jak huta ArcelorMittal, centra handlowe i biurowce. Wprowadzono wówczas ograniczenia czasu pracy, a także w oświetleniu czy działaniu klimatyzacji. Nasz operator dystrybucyjny sygnalizuje, że tak może być i tym razem - dodaje.

Zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności ograniczeniami w odbiorze energii zostałyby dotknięte zakłady przemysłowe, ale także galerie handlowe czy wieżowce warszawskiego Śródmieścia i Woli. Bezpieczne są szpitale, metro i tramwaje. Samorząd zapowiada także, że w razie problemów nie zamierza ograniczać oświetlenia ulic.

Problemy z brakiem prądu

Problemy z zasilaniem wynikają między innymi z kiepskiego stanu sieci przesyłowych dostarczających prąd z elektrowni, które nie radzą sobie z coraz częstszymi suszami i upałami. Warszawa do dziś nie doczekała się także bezpośredniego połączenia z elektrownią w Kozienicach, która mogłaby ratować stolicę w kryzysowych sytuacjach.

W 2015 roku sytuacja była tak zła, że po raz pierwszy w najnowszej historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiały wprowadzić dwudziesty stopień zasilania. Poskutkowało to ograniczeniami w dostawach prądu do największych zakładów przemysłowych. Osobnym problemem są regularne awarie zasilania, do których dochodzi po burzach w rejonach z zabudową jednorodzinną. W lutym część mieszkańców Białołęki nie miała prądu przez ponad trzy doby.

Tak wyglądają ulice warszawskiego Wawra. Cztery dni bez prądu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE