Warszawianka Roku 2022. Wiemy, kto zwyciężył w wyjątkowym plebiscycie

2022-11-21 21:39

21 listopada poznaliśmy zwyciężczynię plebiscytu na Warszawiankę Roku 2022. Nagrodę odebrała Małgorzata Szumowska. Warszawianką Pokoleń została natomiast Wanda Traczyk-Stawska.

Warszawianka Roku 2022 - nominowane

W tegorocznym plebiscycie na Warszawiankę Roku 2022 nominowanych zostało dziesięć wyjątkowych kobiet. To kolejno:

  • Magdalena Dziewguć – menadżerka,
  • Myroslava Keryk – socjolożka,
  • Agnieszka Kobus-Zawojska – medalistka olimpijska,
  • Orina Krajewska – prezeska Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”,
  • Katarzyna Nicewicz – prezeska Fundacji Daj Herbatę,
  • Maja Ostaszewska – aktorka i aktywistka,
  • Magdalena Piotrowska – aktywistka ekologiczna,
  • Małgorzata Szumowska – dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy,
  • Maria Wroniszewska – członkini zarządu Fundacji SYNAPSIS
  • Zofia Zochniak – pomysłodawczyni portalu UbraniaDoOddania.pl.

Głosowanie trwało do 24 października, a dziś poznaliśmy jego wyniki.

Kto został Warszawianką Roku 2022 i Warszawianką Pokoleń? 

Na uroczystej gali, w której wziął udział m.in. prezydent Rafał Trzaskowski, nagrodę Warszawianki Pokoleń otrzymała powstańczyni warszawska Wanda Traczyk-Stawska. Publiczność przywitała ją długimi owacjami na stojąco. - Jestem wzruszona i zaskoczona, bo robię to, co do mnie należy - powiedziała Traczyk-Stawska. Podkreśliła również, jak ważna dla każdego powinna być edukacja oraz tolerancyjna, otwarta, pełna szacunku szkoła, krytykując przy tym ministra Przemysława Czarnka.

- Bez świadomości tego, że każdy człowiek ma swoją godność, bez szacunku i tolerancji, trudno być obywatelem jakiegokolwiek kraju - zaznaczyła. Podkreśliła również, że kobieta powinna mieć wolny wybór, czy chce urodzić dziecko, czy też nie jest na to gotowa. - Kobieta wtedy jest dobrą matką, kiedy kocha, a nie kiedy musi i jest nieprzygotowana - powiedziała.

Warszawianką Roku 2022 ogłoszono natomiast Małgorzatę Szumowską. To dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy oraz fundatorka i prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna.

W swojej przemowie podkreśliła, jak ważną wartością jest godność każdego człowieka. Nagłaśniała również to, co dla niej bardzo istotne - potrzebę powszechnego prawa do płatnej pracy rodziców osób z niepełnosprawnościami.

W Warszawie spadł pierwszy śnieg
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE