Warszawa zrywa współprace z rosyjskimi miastami

i

Autor: PAPMarcin Obara Protest pod ambasadą Rosji w Warszawie

Warszawa zrywa współpracę z rosyjskimi miastami - decyzję podjęto jednogłośnie

2022-03-04 12:18

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę 24. lutego, Warszawa nie chce już współpracować z miastami Federacji. Stołeczna Rada podjęła jednomyślną decyzję w czwartek, 3. marca. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Od początku wojny w Ukrainie Warszawa organizuje pomoc uchodźcom i uchodźczyniom oraz tym, którzy zostali w swoim kraju. Oprócz tego podejmowane są też inne działania. Niedawno pisaliśmy o zbliżającym się przejęciu kompleksu budynków przy Sobieskiego 100 - kompleks będący w posiadaniu władz Rosji zostanie odebrany na drodze windykacji, a w lokalach, po remoncie, zamieszkają uchodźcy i uchodźczynie. W czwartek, 3. marca podjęto kolejną ważną decyzję - stolica zrywa współpracę z rosyjskimi miastami. Podczas sesji Rady m.st. Warszawy jednogłośnie potępiono też militarną agresję. Z dalszej części artykułu dowiecie się, z którymi metropoliami nie będzie już współpracowała stolica Polski.

Studenci opłakują zmarłego Olka. Studiował zarządzanie na SGH, zginął przez Putina pod Kijowem

Z tymi miastami Warszawa już nie współpracuje

Czwartkowa rada zdominowana była przez temat wojny w Ukrainie. Na początku omówiono zakres działań pomocowych podejmowanych przez miasto. Później przyjęto jednogłośne stanowisko potępiające działania Kremla. Stwierdzono, że atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest nieuzasadniony i barbarzyński, „łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną".

Na koniec przyjęto uchwałę w sprawie zakończenia współpracy pomiędzy Warszawą a miastami Federacji Rosyjskiej. Na jej mocy zerwano stosunki z:

  • Moskwą,
  • Groznym,
  • Niżnym Nowogrodem,
  • Sankt Petersburgiem,
  • Smoleńskiem.

W uzasadnieniu radni stwierdzają: To nie tylko gest solidarności wobec miast partnerskich Warszawy na Ukrainie, ale stanowi również sygnał największego potępienia wszelkich działań zbrodniczych i ludobójczych w szczególności wymierzonych w ludność cywilną, których nasze miasto tak mocno doświadczyło w czasie II wojny światowej.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!