Warszawa Zachodnia: w grudniu pierwsi pasażerowie odjadą z nowego peronu

2021-11-19 20:52
Pierwszy peron na Warszawie Zachodniej ma zostać otwarty w grudniu
Autor: Ewa Sas

Za nimi 30% wykonanej pracy. Robotnicy na placu budowy na dworcu Warszawa Zachodnia uwijają się niczym mrówki. Na miejscu pracuje ponad pół tysiąca osób i 150 jednostek sprzętu. Do tej pory ułożono 29 rozjazdów i 4 km nowych torów.

Energylandia stroi się na święta. 26 listopada odbędzie się huczne odpalenie wielkiej choinki

Na start peron numer 6

Pierwsi pasażerowie z nowego peronu numer 6 odjadą jeszcze w tym roku. Również w grudniu ma być gotowa kładka nad peronami. - Będzie można od ulicy Tunelowej wejść na kładkę i przejść do peronu 6 - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. Na tym peronie są już montowane gabloty, ławki i tablice informacyjne. Nieco później oddane do użytku zostaną perony 7 i 8. Najdłużej trzeba będzie czekać na otwarcie po przebudowie budynku dworca od strony Tunelowej - wykonawcy planują to zrobić na sam koniec inwestycji.

Co z tunelem dla tramwajów?

Robotnicy są na etapie prac przy poziomie -2, gdzie będzie torowisko tramwajowe i przystanek. Jednak samo jego funkcjonowanie ma już zapewnić miasto, które odpowiada za ruch tramwajowy. - My budujemy tunel. To od miasta zależy, kiedy wybuduje sieć tramwajową z przystankami i dostępnością. To już będzie inwestycja miejska - kwituje Ireneusz Merchel.

Energia ze słońca

Do zasilania przebudowanej stacji Warszawa Zachodnia wykorzystywana będzie energia słoneczna. Na dachu na powierzchni 12 tysięcy mkw umieszczone zostaną panele fotowoltaiczne, które zapewnią 1/3 rocznego zasilania urządzeń na dworcu i ograniczą emisję dwutlenku węgla. Wnętrze zostanie wypełnione naturalnym światłem dzięki świetlikom dachowym. W obszarze stacji zaplanowano też zielone przestrzenie z krzewami.

Warszawa Zachodnia należy do tzw. wielkiej piątki stacji kolejowych w Polsce. Przez przebudową każdego dnia przejeżdżało tędy nawet 1200 pociągów. W czasie remontu jest ich ok. 700.

Czy wiesz, kiedy przypadają różne rodzinne święta w ciągu roku?

Pytanie 1 z 8
Kiedy wypada Dzień Matki?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE