Warszawa ucierpiała na pandemii. "Mamy o 75 proc. mniej turystów"

2021-09-22 15:38
Warszawska turystyka ucierpiała na pandemii
Autor: materiały prasowe Warszawska turystyka ucierpiała na pandemii

Warszawska turystyka znacząco ucierpiała na pandemii. 75 proc. mniej turystów i 30 proc. mniej przychodów z tego tytułu w 2020 roku odnotowało stołeczne biuro turystyki. Najwięcej pieniędzy zostawili w galeriach handlowych i knajpach. Wśród obcokrajowców zdecydowanie najwięcej w Warszawie w tym okresie wydali Brytyjczycy, a wśród Polaków – krakowianie.

Raport z anteny 22.09, godz.10

Pandemia mocno uderzyła w warszawską turystykę

Jak podaje stołeczne biuro turystyki, w 2020 roku turyści z zagranicy zostawili w Warszawie 5,8 mld złotych. To o 30 proc. mniej niż wcześniej. Od stycznia do grudnia ubiegłego roku odnotowano w Warszawie 3,3 mln przyjazdów turystów. To o 6,8 mln mniej niż w 2019 roku. Największy spadek – bo aż 75-procentowy – dotyczył turystów zagranicznych. W badanym okresie odbyli oni zaledwie 700 tys. podróży do Warszawy. Krajowy ruch turystyczny zmniejszył się natomiast o 64%: z 7,3 do 2,6 mln - podaje ratusz.

- W roku wybuchu pandemii COVID-19 załamanie ruchu turystycznego nastąpiło w drugim kwartale. Choć latem odnotowano odbicie spowodowane poluzowaniem obostrzeń epidemicznych – zwłaszcza w przypadku turystów krajowych – to już pod koniec roku, wraz z drugą falą zachorowań, liczba przyjazdów znów znacząco spadła - mówi Marzena Wojewódzka ze stołecznego ratusza.

Skąd przyjeżdżali turyści odwiedzający Warszawę?

Zdecydowaną większość, bo prawie 80%, stanowili Polacy, co potwierdza trend wyboru bliskich destynacji w związku z ograniczeniami w ruchu turystycznym. Wśród zagranicznych gości najwięcej było przyjezdnych z Niemiec (ponad 20%), Wielkiej Brytanii (18%) i Francji (9%), przy czym sporą część stanowiły osoby polskiego pochodzenia. - Niezmiennie za największą atrakcję uznawane było – zarówno przez Polaków, jak i obcokrajowców – Stare Miasto. Jednak w swojej ocenie turyści z Polski i z zagranicy byli zgodni tylko co do pierwszego miejsca w rankingu atrakcji. Na podium wśród turystów krajowych znalazły się bowiem Łazienki Królewskie oraz Pałac Kultury i Nauki, a cudzoziemcy wyróżnili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zamek Królewski - mówi Wojewódzka.

Pomimo zamrożenia branży na dużą część 2020 roku, otwarto 7 nowych hoteli, a baza noclegowa powiększyła się do ponad 50 tys. miejsc noclegowych.

Czytaj także: Warszawskie Święto Drzewa - Milion drzew dla Warszawy! Dzieci będą mogły posadzić sadzonki!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE