Warszawa apeluje do rządu! Chodzi o pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

2020-06-05 14:32 Alina Makarczuk
Rekordowe wydatki na oświatę w Warszawie
Autor: Alina Makarczuk Rekordowe wydatki na oświatę w Warszawie

Pensje nauczycieli mają być podniesione od września, ale pieniędzy na ten cel w stołecznym budżecie nie ma. "Niedoszacowanie rządowej subwencji na ten rok to kwota ponad 160 milionów złotych" - tłumaczy stołeczny ratusz. "Brak tych pieniędzy to oszczędzanie na edukacji dzieci z całej Polski" - dodaje przewodnicząca komisji edukacji w stolicy. Dowiedz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Sejm przyznał nauczycielom 6-procentowe podwyżki na początku roku. Pensje mają być podniesione od września, ale pieniędzy na ten cel w stołecznym budżecie nie ma. Dziś wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zaapelowała do rządu o przyznanie większej dotacji na warszawską edukację.

- Niedoszacowanie subwencji na ten rok to kwota ponad 160 milionów złotych! Z roku na rok dopłacamy coraz więcej do oświaty. Wydatki rosną, a subwencja pokrywa coraz mniejszą część z nich. Największa pozycja to oczywiście wynagrodzenia. W stolicy na zaplanowane 6 proc. podwyżki potrzebujemy w tym roku 30 mln, a w kolejnym już 90 mln zł. Ogółem w 2020 r. nawet po wzroście subwencji o 214 mln zł nadal brakuje nam 191 mln zł na wydatki związane z oświatą. To musi się zmienić Apelujemy, postulujemy i żądamy pieniędzy na podwyżki dla kadry nauczycielskiej! Nie dostaliśmy tych pieniędzy od rządu - tłumaczy wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Czytaj także: Po raz pierwszy rodzice zapłacą za "Lato w mieście". W poniedziałek ruszają zapisy!

Rekordowe wydatki

Tegoroczne wydatki na oświatę w stolicy są rekordowe. Wynoszą ponad 4,7 mld złotych. Subwencja oświatowa na 2020 r. wzrosła względem roku ubiegłego o 214 mln złotych. Jednak wydatki na rok 2020 wzrosły o niemal 400 mln zł.

Mniej pieniędzy na edukacje to niższa jakość kształcenia

Niedofinansowanie edukacji zaniża poziom jej jakości, to oszczędzanie nie tylko na nauczycielach, ale na szkole i uczniach - podkreśliła z kolei przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Stołecznego Warszawy Dorota Łoboda. - Te pieniądze, których nie daje nam rząd, on nie daje ich nam, nie daje naszym dzieciom, uczniom warszawskich szkół. Ponieważ do stołecznych placówek chodzą uczniowie z całej Polski - mówiła Dorota Łoboda na dzisiejszym briefingu w ratuszu.

Niedawno o dodatkowe pieniądze od rządu na wrześniowe podwyżki upominały się też władze Łodzi. Dziś apelują o to też m.in.:

  • Gdańsk,
  • Kraków,
  • Poznań
  • i Wrocław.
COŚ DOBREGO #21

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.