Warszawa gotowa na świętowanie. Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol wyjedzie na ulicę miasta!

2022-12-31 10:24
Warszawa gotowa na świętowanie. Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol wyjedzie na ulicę miasta!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Nieodłącznym elementem zabawy sylwestrowej są fajerwerki. Miasto apeluje wprawdzie o ich nieużywanie w trosce m.in. o dobro zwierząt. Wiadomo jednak, że nie wszyscy do tego apelu się zastosują. W noc sylwestrową na pomoc zagubionym i przerażonym psom, kotom i ptakom wyjedzie Sylwestrowy Zwierzęcy Patrol.

W nocy z soboty na niedzielę na stołecznych ulicach i peryferiach Warszawy służbę będą pełniły załogi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu. Wyjadą, by nieść pomoc spłoszonym hukiem fajerwerków m.in. psom, kotom i ptakom, które uciekły, zagubiły się lub uległy wypadkom.

Sylwestrowa noc to bardzo trudny czas dla zwierząt, najczęściej psów i kotów. Zwierzęta źle reagują na huk petard i wybuchy fajerwerków; bardzo często uciekają i chowają się. Tym, które zagubiły się, bądź uległy wypadkowi, pomogą w Warszawie i okolicach załogi Sylwestrowego Zwierzęcego Patrolu. W tym roku po raz kolejny pomogą im inspektorzy OTOZ Animals.

Będą wyposażeni w niezbędny sprzęt do odławiania i ratowania życia zwierząt oraz czytnik mikroczipów. Będą reagować na zgłoszenia w noc sylwestrową od godziny 20 do 6 rano.

"Z racji tego, że nasze działania opierają się nie tylko na pomocy braciom mniejszym, ale również tym większym, nasz samochód interwencyjny będzie wyposażony w sprzęt do ratowania życia ludzkiego, a nasi wolontariusze odpowiednio przeszkoleni" - napisali inspektorzy.

Organizatorzy akcji - Specjalistyczna Jednostka Ratownictwa Weterynaryjnego - przypominają o tym, jak dokonuje się prawidłowego zgłoszenia interwencji.

Gdzie dzwonić po pomoc w Sylwestra?

Do dyspozycji są cztery numery telefonów: 459 589 899, pod którym przez całą sylwestrową noc będą dyżurować pracownicy ze Specjalistycznej Jednostki Ratownictwa Weterynaryjnego, 723 300 200 - Sylwestrowy Patrol OTOZ Animals Inspektorat Warszawa, 792 112 222 - Sylwestrowy Patrol Animal Rescue Polska oraz 986 - numer Eko-Patrolu Straży Miejskiej.

Podczas połączenia z dyspozytorem należy znaleźć takie miejsce rozmowy, aby znajdować się w pobliżu miejsca zdarzenia i pozwala na przeprowadzenie spokojnej rozmowy z operatorem (bez zakłóceń). W zgłoszeniu należy dokładnie przedstawić zaistniałą sytuację podając jak najwięcej danych, takich jak: województwo, powiat, gmina, miasto, nazwa ulicy, na której miało miejsce zdarzenie, numer najbliższego budynku lub opisać miejsce w sposób umożliwiający szybkie jego zlokalizowanie. Trzeba też podać swoje dane, aby ratownicy mogli skontaktować się ze zgłaszającym w przypadku takiej konieczności. Jeśli sytuacja nagle się zmieni lub pogorszy, należy szybko o tym powiadomić ponownie operatora.

Gdy zgłoszenie zostanie przyjęte, na miejsce wysyłana jest załoga interwencyjna, która zaopiekuje się zwierzęciem i udzieli pierwszej pomocy przedweterynaryjnej. W zależności od sytuacji oraz od gatunku będą one trafiać pod opiekę klinik weterynaryjnych, ośrodków rehabilitacji bądź schronisk. Jeśli zwierzę zaś będzie posiadało chip, będzie ono odwożone do prawowitego właściciela.

"Byłeś świadkiem wypadku komunikacyjnego z udziałem zwierzęcia, które pilnie potrzebuje naszej pomocy? Widzisz, że ktoś przyszedł na zabawę sylwestrową ze swoim pupilem, które ewidentnie boi się głośnej muzyki i wystrzałów petard? Udało Ci się zabezpieczyć spłoszone zwierzę, ale nie wiesz, gdzie możesz je przekazać? Twój pupil boi się hałasu, a Ty nie wiesz, co zrobić w tej sytuacji i potrzebujesz porady? Zadzwoń!" - apelują inspektorzy

Julia Przyłębska jak Iga Świątek! Szalała na korcie

QUIZ. Sprawdź, co wiesz o potrawach z Polski i innych krajów!

Pytanie 1 z 1
Jaką mąkę dodaje się do klusek śląskich?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE