W warszawskim ZOO wykluł się kazuar. Święto na skalę europejską

2022-07-27 12:21

Ptaszarnia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie pochwaliła się młodym kazuarem hełmiastym. To pierwsze pisklę tego gatunku, które wykryło się w tym roku w Europie.

Opiekunowie z warszawskiego ogrodu zoologicznego mają powody do świętowania. Ptaszarnia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego pochwaliła się pierwszymi zdjęciami przedstawiającymi młodego kazuara hełmiastego.

Młody kazuar w Warszawie

To pierwsze w tym roku pisklę kazuara hełmiastego, które wykluło się w tym roku w całej Europie. Pochodzącego z Australii i Nowej Gwinei nielota można oglądać pięćdziesięciu pięciu ogrodach zoologicznych na naszym kontynencie, ale tylko nieliczne pary się rozmnażają.

W naturze samica kazuara przestaje interesować się jajem po jego złożeniu a wysiadywaniem zajmuje się samiec. W warunkach ogrodu zoologicznego konieczne było rozdzielenie pary. Jak wyjaśniają pracownicy ZOO, samica mogła stanowić zagrożenie zarówno dla samca, jak i dla jaja.

Kazuar hełmiasty - co to za gatunek?

Kazuary hełmiaste występują w północnej Australii, na Nowej Gwinei i na indonezyjskich Wyspach Aru. Długość ciała tych nielotów sięga nawet 170 cm, a masa ciała - 58 kg. Kazuar jest samotnikiem. Często można usłyszeć jego głos, lecz jest bardzo płochliwy. Potrafi wyskoczyć na wysokość półtora metra. Zmuszony do walki jest bardzo agresywny.

W czasie godów samiec wydaje dźwięki wabiące partnerkę. Samica po złożeniu od dwóch do ośmiu jaj oddala się od gniazda, którym jest zagłębienie w ziemi. Za ich wysiadywanie odpowiedzialny jest samiec. Inkubacja jaj trwa 52 dni. Pisklęta zaraz po wykluciu podążają za ojcem, który opiekuje się nimi do uzyskania samodzielności

W łódzkim zoo urodziła się panda mała