W Warszawie mogą zawisnąć różowe skrzyneczki, które połączą pokolenia!

2022-06-17 18:32
Reporterka Eski w towarzystwie Magdaleny Schejbal-ambasadorki projektu i Konrada Gawrysia - autora projektu
Autor: MSch

Różowa skrzyneczka nie tylko dla kobiet. Ta zgłoszona pośród projektów w Budżecie Obywatelskim z założenia ma być skrzyneczką międzypokoleniową. Tym sposobem korzystać będą mogły z niej także starsze osoby. Co znajdzie się w takim pudełku? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Parzą kawę, przynoszą paczki, dostarczają pizzę i śpiewają Sto lat. Warszawa miastem robotów

Zawartość dla każdego

Autorem projektu do Budżetu Obywatelskiego jest Konrad Gawryś, który od dłuższego czasu przyglądał się inicjatywie Różowej Skrzyneczki. Uczestnicząc w Campus Polska usłyszał od wielu dziewcząt i kobiet, że wciąż jest to ważny i nierozwiązany temat.

- Sam mam dwie starsze siostry, wiem co to menstruacja. Wiem, że jest ciężko, ale trzeba je wspierać w takiej chwili - mówi Konrad Gawryś. - Panie, jak wiemy, mają duże torebki. Ale często w tych torebkach zabraknąć może podstawowych przedmiotów. Skrzyneczki mają zagwarantować to, że nie będzie dyskomfortu. W każdej chwili będzie można skorzystać, nie obawiając się, że za chwilę może być problem - dodaje.

Różowa Skrzyneczka nie ma być akcją skierowaną jedynie do kobiet menstruujących. W jej wnętrzu środki higieniczne znajdą też osoby mające problem z nietrzymaniem moczu. 

- Mam córkę, wiem, że [miesiączkowanie - przyp.red.] to jest nadal temat tabu, temat trudny, który ciężko wprowadzić w codzienność i szkolną i domową. Często rodzice nie umieją o tym rozmawiać, nie wiedzą jak - mówi aktorka Magdalena Schejbal, ambasadorka projektu.

- Mamy nadzieję, że ten projekt zapoczątkuje dyskusję na temat tego, jak się traktujemy. Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o dojrzewaniu, ale również o starzeniu się. Bo mówimy o skrzyneczce międzypokoleniowej. Produkty będą tam dotyczyły i młodzieży, która zaczyna dojrzewać, i osób dojrzałych, ale również osób mających problem z wiekiem i nietrzymaniem moczu. Więc jest nadzieja w tym projekcie, że zaczniemy o tym rozmawiać. Otworzy się ta puszka tajemnic tabu, że młodzi ludzie będą wspierać starszych, że starsi ludzie zaczną życzliwiej patrzeć na młodych ludzi i na to ich trudne dojrzewanie. Bo my ze sobą nie rozmawiamy o tym, jak dojrzewamy, jak się starzejemy. To są tematy wstydliwe, starsi ludzie są zepchnięci na margines społeczeństwa i nie mamy ochoty śledzić tego, jak sobie radzą z codziennością. Młodzież też jest ostatnio pozostawiona sama sobie ze swoimi problemami fizycznymi i psychicznymi przez rodziców. Dorośli próbują wiązać koniec z końcem od rana do nocy, młodzież często zostaje z pewnymi tematami sama. Może tutaj możemy upatrywać szansy do rozmowy i do bycia razem w pewnych trudnych tematach - dodaje.

Ponad sto skrzyneczek w całej stolicy

Założeniem jest to, aby skrzyneczki były ogólnodostępne i znalazły się w miejscach, w których przebywa wiele osób, w miejscach spotkań mieszkańców Warszawy. Projekt zakłada zakup 142 skrzyneczek wyposażonych w środki higieniczne, a także ich całoroczne uzupełnianie.

- To będą miejskie ośrodki sportu, biblioteki, ośrodki zdrowia, ośrodki pomocy społecznej, a także sale widowiskowe czy centra aktywności lokalnej - wymienia Konrad Gawryś.

Warszawska Różowa Skrzyneczka Międzypokoleniowa jest jednym ze 138 projektów ogólnomiejskich, na które można zagłosować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie trwa do końca miesiąca.

QUIZ o etyce i moralności. Czy jesteś dobrym człowiekiem?

Pytanie 1 z 10
Często pomagasz potrzebującym?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE