"Cash for work": Ukraińscy nauczyciele pomogą w warszawskich szkołach

2022-04-04 19:48
Warszawa zatrudni nauczycieli z Ukrainy! W szkołach pojawi się 200 nowych pedagogów
Autor: Marek Kudelski/Super Express Warszawa zatrudni nauczycieli z Ukrainy! W szkołach pojawi się 200 nowych pedagogów

To za sprawą porozumienia, jakie stolica zawarła z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W ramach programu "Cash for work" Warszawa zatrudni 200 uchodźców z Ukrainy, którzy pomogą nauczycielom w stołecznych szkołach. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Nauczyciele będą zatrudnieni w ramach programu "Cash for Work", który działa w oparciu o wytyczne ONZ. Ich zatrudnienie opłacą amerykańscy darczyńcy z organizacji CARE. - Ukraińscy nauczyciele będą pracowali w miejskich placówkach oświatowych jako asystenci polskich nauczycieli wyjaśnia Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Umowa z fundacją pozwoli, w ramach programu „Cash for Work” na zatrudnianie w miejskich przedszkolach i szkołach ukraińskich nauczycieli, który znaleźli się w Polsce po 24 lutego. 

"Cash for Work” to program interwencyjnego zatrudniania ukraińskich nauczycieli w miejskich przedszkolach i szkołach. Chodzi w nim o to, by pomóc uchodźcom z Ukrainy "stanąć na nogi". - Jest przewidziany na razie na okres trzech miesięcy. Później, razem z władzami Warszawy, będziemy się zastanawiali jaka opieka będzie potrzebna,np. przy organizacji miejskiej akcji „Lato w Mieście” czy na kolejny rok szkolny – mówi Wojciech Wilk, prezes PCPM.

Pierwsze umowy z ukraińskimi nauczycielami, którzy uciekli po 24 lutego z kraju, zostaną podpisane w najbliższych tygodniach. - Docelowo, w ramach tego etapu programu „Cash for Work” planujemy przyjąć do pomocy 200 nauczycieli z Ukrainy – mówi wiceprezydent Kaznowska. – Młodzieży ukraińskiej trzeba zapewnić miejsce do nauki, bo nie wszyscy mają odpowiednie warunki – potrzebni są opiekunowie, nauczyciele, sprzęt komputerowy. Dlatego każda pomoc jest na wagę złota.

Według danych stołecznego magistratu do urzędu pracy przy Marszałkowskiej 77/79, zgłosiło się już 47 ukraińskich nauczycieli, którzy chcą podjąć się pracy w zawodzie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…
Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy w Bydgoszczy
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE