Manifecja w obronie TVN przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

i

Autor: fot. Alina Makarczuk Manifecja w obronie TVN przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

Tysiące osób na ulicach w obronie wolnych mediów! "Nie pozwolimy na likwidację TVN"

2021-12-19 21:53

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyła się główna manifestacja w obronie telewizji TVN. Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy uderzającej w amerykańską spółkę podpisało prawie 2 mln osób. - Prezydent do protestujących nie wyszedł. Chyba wyjechał na narty - mówili manifestujący. Protesty odbyły się w ponad stu polskich miastach.

Demonstracja LEX TVN w Krakowie

"Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska"

Lex TVN to bezprecedensowy zamach na wolne media - tak mówią o przyjętej w piątek przez sejm ustawie - medioznawcy. Na ulicach polskich miast w niedzielę protestowały tysiące osób. - Prezydent chyba wyjechał na narty. Ale czekamy na veto. Ma 19 dni. Cała Polska wyszła na ulice. Walczymy o normalność, o wolność mediów, o swoją wolność. Będziemy wychodzić na ulice do skutku. Będziemy krzyczeć. Nie odpuścimy - mówili radiu ESKA protestujący

Ustawa nazywana potocznie lex TVN zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To w praktyce oznacza, że amerykański koncern Discovery będzie musiał sprzedać stację TVN. - Grozi to zamknięciem dziennikarzom ust i de facto likwidacją stacji w tym kształcie, jaką ją znamy dziś. Jest to zamach na wolne media oraz ograniczenie zasady medialnego pluralizmu - mówi dr hab Katarzyna Gajlewicz-Korab z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tłumaczy też, że nie jest to pierwszy zamach na wolność mediów w Polsce. Badania pokazują, że pluralizm polskich mediów od 2015 roku jest zagrożony, a wolność słowa jest ograniczana. - Polska dość mocno zjechała w rankingu wolności słowa Reporterów Bez Granic. Jej pozycja z 17 miejsca zjechała na 60 miejsce z 180 państw. Jest to ogromne zagrożenie - dodaje medioznawczyni. Los ustawy lex TVN jest teraz w rękach prezydenta Andrzeja Dudy, który ma już 19 dni na jej podpisanie, odrzucenie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj także:Są pieniądze na remont Sali Kongresowej! Przetarg dopiero w przyszłym roku

Sonda
Czy powinno się wprowadzać obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE