To koniec mandatów za wycieraczką! Sprawdź, co je zastąpi

2022-01-14 19:03
To koniec mandatów za wycieraczką! Sprawdź, co w zamian?
Autor: ZDM Warszawa

Nie będzie już mandatów za wycieraczkami samochodów! Zmiana ma ułatwić pracę kontrolerów i ujednolicić system mandatów. W jaki sposób zostaniemy poinformowani? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Koniec z mandatami za wycieraczką!

Od teraz kontrolerzy korzystają z aplikacji w smartfonie, która skanuje tablice rejestracyjne. W przeciągu kilku minut takiej kontroli dokonają dwa razy. Zdjęcia zostaną wysłane do systemu. Jeśli kontrolowany samochód nie będzie miał opłaconego parkowania, to w przeciągu tygodnia lub dwóch tygodni otrzymamy mandat pocztą. Na druku będzie zamieszczony kod, dzięki któremu sprawdzimy w internecie zdjęcia dowodowe wykroczenia. W tym samym miejscu można dokonać także opłaty. - To duże ułatwienie dla kontrolerów. Nie ma wymówki, że wiatr zwiał mandat. Siłą rzeczy to pozwala skontrolować więcej aut - tłumaczy Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

Taka wysyłka mandatów to nie nowość dla warszawiaków. Już wcześniej otrzymywali je drogą pocztową, gdy wykroczenie odnotowywały kamery samochodu do e-kontroli.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 14.01.2022

Jak wysokie opłaty za mandat?

Nieopłacony parking w Strefie Płatnego Parkowania kosztuje 250 zł, jest jednak wyjątek. Jeśli zapłacimy mandat w przeciąg tygodnia od jego otrzymania, wtedy zapłacimy 170 zł.

Pozostanie jeden przypadek, w którym mandaty będą nadal wkładane za wycieraczkę. Tak się stanie, gdy nieprawidłowo zaparkowane auto będzie miało zagraniczne tablice rejestracyjne. Dla Rosjan, Ukraińców i Białorusinów druki będą pozostawiane po polsku i rosyjsku, a dla pozostałych po angielsku. W tym celu, kontrolerzy prócz smartfona, będą nadal nosili małą drukarkę.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czy wiesz jaki mandat dostaniesz za to wykroczenie? Sprawdź się naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Przekraczając prędkość o 71 km/h i więcej trzeba liczyć się z mandatem o wysokości?
Kierująca skodą  na ul. Krzywoustego przekroczyła prędkość o 36 km/h
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE