Praca strażników

i

Autor: Straż Miejska m.st. Warszawy

Temperatura spada poniżej zera - Warszawa uruchamia programy pomocy bezdomnym

2020-11-23 21:35

Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób żyjących na ulicy. W tym roku szczególnie, gdyż muszą walczyć nie tylko z zimnem, ale też z zagrożeniem ze strony koronawirusa. Urzędnicy uczulają, żeby mimo trwającej pandemii, nie bać się pomagać bezdomnym i, jeśli tylko widzimy osobę której może grozić wychłodzenie, koniecznie zawiadomić odpowiednie służby.

Miejsce dla bezdomnych w klubowym warszawskim zagłębiu

Straż Miejska wyrusza w teren

Jak co roku, z akcją pomagania rusza Straż Miejska we współpracy z Caritasem. Osobom potrzebującym przejazują posiłki, pieczywo, koce, skarpety czy też środki ochrony osobistej. Przed świętami potrzebujący otrzymują też opłatki z życzeniami. - Patrole docierają do dobrze znanych im miejsc, często trudno dostępnych - mówi Jerzy Jabraszko z warszawskiej Straży Miejskiej.

Jesienno-zimowa akcja realizowana jest od 2015 r. i polega na dowożeniu gorącego posiłku, ciepłych koców, skarpet i śpiworów osobom bezdomnym, przebywającym w okresie zimowym poza schroniskami i noclegowniami. Ciepłe posiłki przygotowuje kuchnia działająca przy Caritas Polska i kuchnia Spółdzielni Socjalnej „Kto rano wstaje” działająca przy schronisku Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

W ubiegłym sezonie jesienno-zimowym (2019/2020) strażnicy miejscy oraz pracownicy Caritas Polska przekazali osobom bezdomnym ponad trzy tysiące litrów gorącej zupy, 200 koców, rękawic i 600 par ciepłych, wełnianych skarpet.

Zima bez autobusów-ogrzewalni

W tym roku ze względu na pandemię na ulicach Warszawy nie pojadą się autobusy-ogrzewalnie. Zamiast tego w ośmiu punktach miasta będzie pojawiać się mobilny punkt pomocy z paczkami żywnościowymi dla potrzebujących. Wraca też akcja "Wymiana Ciepła". Specjalne wieszaki pojawiły się przed urzędem na Białołęce lub w Rembertowie.- Każdy, kto chce pozostawić swoje nieużywane płaszcze, kożuchy, kurtki, może to zrobić przed urzędem dzielnicy na specjalnie przygotowanym wieszaku - mówi Karolina Gałecka z urzędu miasta.Ciepłe ubrania można też przekazywać do jednej z fundacji, które działają na terenie Warszawy i pomagają bezdomnym. Są to m.in. Fundacja Daj Herbatę i Serce Miasta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE