Szpitale muszą szybciej wypisywać pacjentów i sprawniej zarządzać łóżkami

i

Autor: fot. Alina Makarczuk Szpitale muszą szybciej wypisywać pacjentów i sprawniej zarządzać łóżkami

Szpitale muszą szybciej wypisywać pacjentów! To przez rekordy zakażeń Covid-19

2022-01-25 16:39

Władze Warszawy dostały od wojewody zalecenie, aby szpitale szybciej wypisywały pacjentów i sprawniej zarządzały łóżkami. To w związku z rekordami zakażeń i przewidywanym wzrostem liczby hospitalizacji. - Kierunek jest dobry, ale nie każdego pacjenta można wypisać po kilku dniach - mówi szef szpitala Południowego w Warszawie Artur Krawczyk.

Takiego talentu w polskim boksie nie było od lat | Andrzej Kostyra

Jak zweryfikować, który pacjent ma zostać wcześniej wypisany?

Rząd szuka sposobów na walkę ze wzrostem zakażeń. Szpitale muszą szybciej wypisywać pacjentów i sprawniej zarządzać łóżkami - takie zalecenia powstały po rozmowach ministra zdrowia z wojewodami. Wojewoda mazowiecki już przedstawił te zalecenia władzom Warszawy. - Na spotkaniu, w którym uczestniczyłam, wojewoda zalecił szybsze wypisywanie pacjentów ze szpitali. Przedstawiciel mazowieckiego NFZ przedstawił statystyki i stwierdził, że szpitale ponad miarę przetrzymują pacjentów. Jest to dziwne podejście, ale cóż - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Wszystko po apelu ministra zdrowia, który poprosił o "weryfikacje pacjentów". - Sytuacja jest dynamiczna. My się musimy przygotować, że nastąpi przyspieszenie przyjęć do szpitali. Jest więc konieczność zweryfikowania, czy wszyscy pacjenci muszą tam przebywać - mówił minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Lekarze do apelu się dostosują. Średni pobyt pacjenta z Covid-19 w szpitalu trwa 7-10 dni. - Kierunek jest dobry, ale nie każdego pacjenta można wypisać po tym terminie. Są pacjenci, którzy leżą pod respiratorem, nie są zaszczepieni, mają powikłania, choroby towarzyszące. Takie osoby mogą przebywać u nas nawet przez dwa miesiące. Nie wypiszemy ich dopóki nie wyleczymy - tłumaczy szef Szpitala Południowego w Warszawie Artur Krawczyk.

Czytaj także: Pantera śnieżna z warszawskiego zoo zmarła na COVID-19! To prawdziwa tragedia

- Nie tędy droga - mówi dr Tomasz Karauda z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który uważa,że trzeba było falę wypłaszczyć obostrzeniami, a nie oczekiwać od lekarzy, że zaczną masowo wypisywać pacjentów.

Ponad 14 tysięcy osób z COVID-19 przebywa w tej chwili w szpitalach w całej Polsce. Zajęta jest połowa dostępnych łóżek. Ponad półtora tysiąca osób walczy o życie pod respiratorem.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Nogi Heidi Klum są ubezpieczone na różne kwoty, ponieważ modelka wpadła w młodości na szkło i na jednej jest duża blizna.