Szokujące sceny na lekcji religii. Naganne zachowanie księdza dotknęło też innego ucznia?

2022-12-21 21:14
ksiądz
Autor: Pexels

Prokuratura wciąż zajmuje się sprawą szokującego nagrania z udziałem księdza, który podczas lekcji religii w jednej ze szkół w Makowie Mazowieckim skrajnie niewłaściwie potraktował ucznia. Jak się okazało, duchowny mógł zachować się nagannie również wobec innego podopiecznego.

W związku z zachowaniem księdza na lekcji religii w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim - zdarzenie miało miejsce 9 grudnia - Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu prowadzi dochodzenie. Postępowanie na obecnym etapie toczy się w sprawie i dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej małoletniego.

Skandalicznych sytuacji było więcej?

Jak poinformowała w środę PAP prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, której podlega przasnyska Prokuratura Rejonowa, w toku dochodzenia przesłuchano w obecności psychologa uczennicę, która nagrała telefonem komórkowym zachowanie księdza.

- Uczennica potwierdziła okoliczności zdarzenia, relacjonując, że doszło do sytuacji, w której ksiądz szarpał ucznia za ubranie, wykręcił rękę i przycisnął do ławki - powiedziała prokurator Łukasiewicz.

Jak dodała, „podczas przesłuchania uczennica przekazała informacje, że mogło dojść do nagannego zachowania także wobec innego ucznia tej placówki”. - Dlatego na pewno będzie konieczność przesłuchania tego ucznia - stwierdziła rzeczniczka ostrołęckiej Prokuratury Okręgowej.

Czytaj również: Policja uratowała skrajnie wychudzone i zmarznięte psy. Ich właściciel może trafić do więzienia

Zaznaczyła, że w ramach postępowania sporządzona zostanie opinia psychologiczna, dotycząca przesłuchanej uczennicy. Przypomniała jednocześnie, że uzyskano już podobną opinię psychologa, dotyczącą przesłuchanego wcześniej poszkodowanego 15-latka - wynika z niej, że informacje, które przekazał składając zeznania i opisując przebieg zdarzenia „można uznać za wysoce szczere i zgodne z doświadczeniami, które przeżył”.

Przesłuchanie 15-latka trwało ponad dwie godziny, a w jego trakcie potwierdził, że duchowny dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej. Zeznał również, że było to działanie jednorazowe wobec niego.

Jak zapowiedziała w środę prokurator Łukasiewicz, po skompletowaniu i analizie materiału dowodowego z przesłuchań świadków i opinii psychologicznych, „podejmowane będą dalsze decyzje w ramach toczącego się postępowania, w tym czy i w jakim charakterze zostanie przesłuchany ksiądz”.

Nagranie z udziałem księdza oburzyło opinię publiczną

Sprawę zachowania księdza na lekcji religii w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim opisał po zdarzeniu portal TVN Warszawa, podkreślając, że do incydentu z udziałem księdza doszło w placówce, która opiekuje się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, prowadząc wczesne wspomaganie rozwoju oraz terapię dzieci autystycznych.

Portal otrzymał nagranie od matki jednej z uczących się tam nastolatek, która incydent zarejestrowała ukradkiem. Na nagraniu z jednej z klas widać, jak ksiądz przyciska ucznia do ławki, mówiąc m.in. „przeproś Pana Boga”, a gdy chłopiec odmawia, oznajmia: „idziemy do pani dyrektor”.

Po incydencie matka poszkodowanego ucznia złożyła w Komendzie Powiatowej Policji w Makowie Mazowiecki zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a zebrane przez funkcjonariuszy materiały zostały następnie przekazane śledczym. Dyrekcja placówki odsunęła w tym czasie duchownego o prowadzenia zajęć lekcyjnych.

W ubiegłym tygodniu z księdzem tym spotkał się biskup płocki, który - jak informowała wówczas Płocka Kuria Diecezjalna - „podjął wobec duchownego następujące decyzje: udzielił nagany kanonicznej, wycofał misję kanoniczną do nauczania religii, zobowiązał duchownego do osobistych przeprosin ucznia”.

W komunikacie płocka kuria przeprosiła „za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca” i zadeklarowała gotowość pomocy poszkodowanemu chłopcu oraz uczniom, którzy byli świadkami zdarzenia.

Dom pomocy zamienił w piekło. Fałszywy ksiądz uśmiercił 12 pensjonariuszy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE