Szczepionka na COVID-19: Kiedy będzie dostępna w Polsce? Kto będzie mógł się zaszczepić?

2020-11-09 18:11
Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski
Autor: Mateusz Grochocki/East News Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Szczepionka na COVID-19 jest dostępna na rynku. Ma być w 90 proc. skuteczna! W środę ma się odbyć podpisanie umowy, która zagwarantuje, że szczepionka trafi do Polski. Kiedy szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w Polsce? Ile szczepionek na COVID-19 trafi do Polski? Kto będzie mógł się zaszczepić na koronawirusa?

Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie postawiono kontenery, zastąpią one namiot do triażu i pozwolą odizolować pacjentów.

Szczepionka na COVID-19: Kiedy będzie dostępna w Polsce?

Szczepionka na COVID-19 jest prawie gotowa. Badania firmy Pfizer pokazują, że opracowana przez spółkę szczepionka zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem - informowaliśmy rano. Głos ws. zakupu szczepionki zabrał premier Morawiecki. 

- Chcę powiedzieć, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami Unii Europejskiej do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji - informuje premier Morawiecki.

Czytaj także: Mamy skuteczną szczepionkę na COVID-19! Jest skuteczna w 90%. Kiedy będzie dostępna?

- Jesteśmy przy tej umowie, którą wczoraj KE zawarła z firmą Pfizer, a w środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek. W sierpniu przystąpiliśmy do podpisania tych umów, z 8 różnymi firmami, które pracują nad szczepionkami - informuje premier.

Ile szczepionek na COVID-19 trafi do Polski?

Jak poinformował premier, do Polski trafi  ponad 20 milionów szczepionek na COVID-19. - Dostaniemy je w tym samym czasie, co inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy - podkreślił Morawiecki.

Czytaj także: Urzędnicy wyślą cię na kwarantannę. Pomogą pracownikom sanepidu w walce z COVID-19

Szczepionka na COVID-19: Kto będzie mógł się zaszczepić?

- Pracujemy już nad planem, logistyka dystrybucji szczepionek - najpierw do seniorów i służb medycznych oraz mundurowych. Szczepionka będzie oczywiście dostępna dla chętnych, ale chcemy by była dostępna w jak największym wymiarze - zaznaczył premier.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE