Szczepionka na COVID-19: Kiedy będzie dostępna w Polsce? Kto będzie mógł się zaszczepić?

2020-11-09 18:11
Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski
Autor: Mateusz Grochocki/East News Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Szczepionka na COVID-19 jest dostępna na rynku. Ma być w 90 proc. skuteczna! W środę ma się odbyć podpisanie umowy, która zagwarantuje, że szczepionka trafi do Polski. Kiedy szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w Polsce? Ile szczepionek na COVID-19 trafi do Polski? Kto będzie mógł się zaszczepić na koronawirusa?

Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie postawiono kontenery, zastąpią one namiot do triażu i pozwolą odizolować pacjentów.

Szczepionka na COVID-19: Kiedy będzie dostępna w Polsce?

Szczepionka na COVID-19 jest prawie gotowa. Badania firmy Pfizer pokazują, że opracowana przez spółkę szczepionka zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem - informowaliśmy rano. Głos ws. zakupu szczepionki zabrał premier Morawiecki. 

- Chcę powiedzieć, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami Unii Europejskiej do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji - informuje premier Morawiecki.

Czytaj także: Mamy skuteczną szczepionkę na COVID-19! Jest skuteczna w 90%. Kiedy będzie dostępna?

- Jesteśmy przy tej umowie, którą wczoraj KE zawarła z firmą Pfizer, a w środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek. W sierpniu przystąpiliśmy do podpisania tych umów, z 8 różnymi firmami, które pracują nad szczepionkami - informuje premier.

Ile szczepionek na COVID-19 trafi do Polski?

Jak poinformował premier, do Polski trafi  ponad 20 milionów szczepionek na COVID-19. - Dostaniemy je w tym samym czasie, co inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy - podkreślił Morawiecki.

Czytaj także: Urzędnicy wyślą cię na kwarantannę. Pomogą pracownikom sanepidu w walce z COVID-19

Szczepionka na COVID-19: Kto będzie mógł się zaszczepić?

- Pracujemy już nad planem, logistyka dystrybucji szczepionek - najpierw do seniorów i służb medycznych oraz mundurowych. Szczepionka będzie oczywiście dostępna dla chętnych, ale chcemy by była dostępna w jak największym wymiarze - zaznaczył premier.