Święta wielkanocne 2020 - zakaz święcenia jajek przez koronawirusa? Koszyczki wielkanocne zostają w domu

2020-03-23 8:02
Wielkanoc się nie odbędzie
Autor: Canva.com

W związku z epidemią koronawirusa na świecie, tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż wszystkie, które do tej pory pamiętamy. Niektóre z obrzędów przeniesiono na wrzesień, inne mają odbywać się bez udziału wiernych. Zamiast ognisk w Wielkanoc zapłonąć mają zaledwie świece. Co jednak z poświęceniem pokarmów? W 2020 roku musimy zapomnieć o pisankach

To będą inne święta niż wszystkie. Watykan wydał specjalne zalecenia, do których w czasie światowej epidemii stosować mają się kościoły. Dotyczą one między innymi Wielkiej Soboty. 

"Przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Potem następuje +liturgia Słowa+. W czasie liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje +liturgia eucharystyczna" – podaje Kongregacja.

Ponadto wszelkie procesje i zgromadzenia ludowe przeniesione mają zostać na wrzesień. Oznacza to, że w tym roku nie będziemy mogli uczestniczyć w dwóch najważniejszych i dla najmłodszych najciekawszych uroczystościach. Mowa oczywiście o Niedzieli Palmowej i Wielkiej Sobocie, podczas której mogliśmy poświęcić pisanki.

Wielkanoc 2020 - Niedziela Palmowa i Wielka Sobota odwołane?

Celebrowanie Wielkanocy 2020 wydaje się niemożliwe. Wierni nie będą mogli wziąć udziału w Niedzieli Męki Pańskiej i wspólnie odbyć procesji czy poświęcić palemek. Również święcenie darów nie będzie możliwe, a co za tym idzie, dary z koszyczka nie znajdą się na stole. Nie wszystkie rodziny będą również mogły się spotkać. Wiele z nich rozdziela kwarantanna, inne tysiące kilometrów.

Ola Kot w czasie kwarantanny pomaga innym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE