Uniwersytet Warszawski

i

Autor: pixabay.com / Kenneth Lee flickr.com Uniwersytet Warszawski

Sukces naukowców UW - ich odkrycie może mieć zastosowanie w produkcji biopaliw

2022-07-26 12:12

Od produkcji biopaliw, przez przemysł farmaceutyczny i ochronę środowiska, po wykorzystanie w badaniach z zakresu genetyki, biologii i ewolucji komórki - zastosowania nowego odkrycia naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego są naprawdę szerokie! O co chodzi? Dowiecie się z artykułu.

To osiągnięcie naukowców z UW może pomóc między innymi w produkcji biopaliw i nowoczesnych leków. Badacze twierdzą, że zastosowanie znajdzie także między innymi w ochronie środowiska i fundamentalnych badaniach z zakresu genetyki czy biologii. Chodzi o nowy szczep mikroalgi wychodowany przez zespół naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prace prowadzone były pod kierunkiem prof. Joanny Kargul. W ich efekcie udało się w zaledwie kilka miesięcy ukierunkować naturalną ewolucję gatunku algi C. merolae 10D tak, by zaadaptować organizm do nowych warunków bytowania. Co ciekawe, kod genetyczny badanej algi był niezmieniony od milionów lat! Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Klęska ekologiczna w Wiśle. Tysiące martwych ryb w rzece

Alga lubiąca ekstremalne warunki

Prace badawcze nad nowtm szczepem merolae 10 prowadzono w ubiegłym roku w Centrum Nowych Technologii UW (CeNT UW) pod kierunkiem prof. Joanny Kargul z Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych. Badaczka, opowiadając o aldze, mówi: C. merolae 10D to wyjątkowy gatunek algi, która świetnie radzi sobie w ekstremalnych warunkach wodnych, gdzie występuje szereg silnie toksycznych czynników. W naturze alga ta bytuje w gorących, kwaśnych źródłach pochodzenia wulkanicznego o pH zbliżonym do zera i temperaturze ponad 50 stopni Celsjusza. Alga ta jako jedyny organizm żyje w warunkach tak trudnych, że giną w nich nawet termofilne sinice czy archeony znane z dużych możliwości adaptacyjnych na drodze ewolucyjnego rozwoju. Wulkaniczna mikroalga C. merolae znana jest z bardzo prostej, prymitywnej wręcz budowy oraz wyjątkowo skromnego materiału genetycznego. Ze względu na bardzo ograniczoną liczbę genów C. merolae jest przedmiotem wielu badań prowadzonych przez biologów ewolucyjnych i komórkowych.

Eksperymenty zespołu prof. Kargul polegały na poddawaniu gatunku kilkuetapowemu procesowi adaptacji do neutralnego pH. Wkrótce okazało się, że algi bardzo szybko wykształciły ewolucyjne zmiany regulacji genów, które pozwoliły jej zaadaptować się do funkcjonowania w środowisku o pH zbliżonym do naturalnego i w zakresie temperatur od 18 do 45 C! To nieprawdopodobne, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy gatunek, którego kod genetyczny jest niezmieniony od milionów lat, uległ naturalnej ukierunkowanej ewolucji, adaptując organizm do nowych warunków bytowania - stwierdza Kargul.

Alga z potencjałem

Nowy szczep C. merolae 10D jest źródłem składników, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane na przykład w przemysle paliwowym. Co więcej, produkuje on je bardzo obficie! Naukowcy z CeNT podkreślają, że szczep wykazuje wyższą produktywność w porównaniu do obecnie wykorzystywanych w produkcji biopaliw szczepów alg. Ponadto, nie wymaga on pochłaniającego duże koszty tworzenia właściwych warunków rozwoju. Jak przekonuje dr hab. inż. Przemysław Dubel, kierownik Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii, odkrycie ma duży potencjał komercyjny. Już teraz planowane jest nawiązanie partnerstw z kilkoma przedsiębiorstwami i uruchomienie badawczo-rozwojowych projektów, mających na celu dopracowania warunków, w jakich alga mogłaby być wykorzystywana w produkcji biopaliw. Prawdopodobnie możliwe będzie też zastosowanie jej w procesie oczyszczania ścieków i odzyskiwania metali ciężkich. Więcej na temat odkrycia naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego przeczytacie na stronie uw.edu.pl.