Warszawa

i

Autor: pixabay.com Warszawa

Strefy Płatnego Parkowania - Radni zadecydują o zmianach zasad wydawania abonamentu mieszkańca

2021-12-07 8:05

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, stołeczni radni zadecydują o zmianie zasad wydawania abonamentu mieszkańca. Przysługiwać będzie również osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za poprzedni rok.

Na najbliższej sesji, radni kolejny już raz pochylą się nad uchwałą dotyczącą strefy płatnego parkowania. Tym razem główną zmianą będzie sposób wydawania abonamentu mieszkańca zarówno nowego obszarowego jak i zwykłego na rejon do 8 parkomatów. Jeśli radni zagłosują za zmianami, to będą mogły z abonamentów korzystać osoby, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni.

W uzasadnieniu projektu zmian w uchwale napisane jest: "w okresie przejściowym, do 30 kwietnia 2022 r., dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego".

W tej chwili, aby uzyskać abonament, trzeba być zameldowanym na pobyt stały lub czasowy na terenie, na którym wyznaczono strefę płatnego parkowania. Po zmianach wystarczy rozliczenie PIT w Warszawie.

Poradnik Zdrowie: zmęczenie

Kolejną propozycją jest wydłużenie do pięciu lat maksymalnego okresu obowiązywania karty „N+”, tak by odpowiadał on terminowi ważności karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Zaproponowano również rezygnację z wymogu posiadania prawa jazdy przez osobę niepełnosprawną, co jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. "Osoby takie często są właścicielami samochodu, ale z powodu swojej niepełnosprawności nie mogą samodzielnie poruszać się tym pojazdem. Wydanie takiej osobie karty „N+” umożliwi jej korzystanie ze swojego samochodu za pomocą asystentów osoby niepełnosprawnej" - wyjaśniono. Podobnie, jak przy abonamentach mieszkańca – Karta „N+” przysługiwać będzie wyłącznie osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni.

Osoby niepełnosprawne, które nie rozliczają się z podatku w Warszawie mogą korzystać z bezpłatnego postoju na wyznaczonych miejscach na tzw. „kopertach”, wykładając za przednią szybą kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej.

Powyższe propozycje były już zawarte w uchwale Rady Warszawy z października 2020 roku. W listopadzie wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność przepisów dotyczących wydawania abonamentów i kart „N+”, jednakże z innych powodów niż uzależnienie ich wydawania od rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w Warszawie.

"Rozwiązanie takie funkcjonuje np. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie (abonament mieszkańca), czy np. w Poznaniu, Szczecinie (identyfikator osoby niepełnosprawnej)" - napisano w uzasadnieniu. Prawidłowość uzależnienia uzyskania abonamentu od rozliczania podatku w danym mieście została potwierdzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 8 stycznia 2019 r.

Jak szacuje ratusz, wprowadzenie proponowanych rozwiązań będzie skutkowało dodatkowymi dochodami do budżetu, które będą uzależnione od liczby złożonych wniosków o wydanie danego rodzaju abonamentu mieszkańca. Od 15 listopada 2021 r. strefa płatnego parkowania niestrzeżonego została rozszerzona o Żoliborz i Ochotę. Ratusz przewiduje, że łączna liczba abonamentów mieszkańca wydanych w ciągu roku (zarówno rejonowych do 8 parkomatów, jak i obszarowych, które będą przysługiwały osobom rozliczającym w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni) wzrośnie z około 39 800 do prawie 58 000, co przełoży się na wpływy do budżetu miasta w wysokości około 10 mln zł rocznie. Jeśli radni przyjmą uchwałę to zacznie ona obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!