Trzęsienie ziemi w Turcji

i

Autor: PAP/EPA/REFIK TEKIN

Strażacy z grupy HUSAR lecą z pomocą do Turcji. Wylot po południu z Warszawy

2023-02-06 10:39

Polscy strażacy ruszą z pomocą ofiarom trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję w poniedziałek rano. Polska wyśle grupę poszukiwawczo-ratowniczą HUSAR. Strażacy zbierają się w Warszawie.

Polscy strażacy lecą z pomocą do Turcji

Jak poinformował nas rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, Tureckie władze zaakceptowały ofertę pomocy ze strony polskich strażaków w poszukiwaniu ofiar trzęsienia ziemi. Obecnie w Warszawie w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 17 zbierają się strażacy, którzy jeszcze dzisiaj po południu (około godziny 17) wylecą do Turcji, najprawdopodobniej transport strażaków odbędzie się we współpracy z LOT. W skład grupy poszukiwawczo-ratowniczej wejdzie 76 strażaków i osiem psów ratowniczych z grupy HUSAR.

W poniedziałek w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 w Warszawie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik oraz komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak spotkali się ze strażakami, którzy wylatują na misję do Turcji.

"Mamy zgłoszenia, że już około dwóch tysięcy ludzi nie żyje, tysiące osób jest poszukiwanych, ponad dwa tysiące budynków zostało zawalonych, więc pracy będzie co niemiara" - podkreślił gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Szef PSP poinformował, że zespół polskich strażaków po wylądowaniu w tureckim mieście Gaziantep będzie pracował "non stop w dwóch miejscach na raz do siedmiu dni". "Takie są szacowane możliwości i takie są też szacowane zdolności ludzi do przetrwania w takim gruzowisku, gdzie temperatury spadają do niskich poziomów" - wyjaśnił.

"Musimy o tym pamiętać, że czas jest niezwykle ważny, dlatego tak szybka była reakcja polskich grup. Sześć godzin to jest swoisty rekord. Tak szybko nie udało nam się chyba nigdy zorganizować i wylecieć, bo wiemy jak bardzo potrzebują tam pomocy" - ocenił generał.

"Wszystko zabieramy ze sobą. Jedzenie, wodę, to co jest niezbędne, by samemu przetrwać i nie stanowić problemu dla ludzi, którzy potrzebują pomocy" - tłumaczył.

"Na miejscu będziemy mieć wsparcie naszych wojskowych, którzy są tam z misją NATO. Będą czekać na nas na lotnisku. Pomogą nam w logistyce, żeby dostać się do miejsca zdarzenia" - dodał szef PSP.

Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Trzęsienie Ziemi w Turcji

Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię w poniedziałek rano. Liczba ofiar śmiertelnych w południowo-wschodniej Turcji wzrosła do 1498, ranne są 7634 osoby - poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

Policyjny Black Hawk w akcji. Na pokładzie śmigłowca narządy do przeszczepu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE