Stopy procentowe znowu w górę? Eksperci ostrzegają przed podwyżkami kredytów!

i

Autor: pixabay.com Stopy procentowe znowu w górę? Eksperci ostrzegają przed podwyżkami kredytów!

Stopy procentowe znowu w górę? Eksperci ostrzegają przed podwyżkami kredytów!

2022-11-09 10:14

Stopy procentowe pójdą w górę czy pozostaną bez zmian, jak ostatnio? W środę rano Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję ws. ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Eksperci przewidują, że raty kredytów znów pójdą w górę. Sprawdź szczegóły!

Stopy procentowe znowu w górę? Zbiera się Rada Polityki Pieniężnej

Zdaniem ekspertów mogą one wzrosnąć o 25 punktów bazowych lub nie zostaną podniesione w ogóle. - Pierwsza opcja jest jednak bardziej realna - uważa przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Jarosław Janecki. - Wsparciem dla takiego scenariusza jest silny wzrost inflacji, który miał miejsce w ostatnich miesiącach - w tym również w październiku. Mamy też do czynienia z wysoką dynamiką inflacji bazowej - dodał. 

Czytaj także: Fatalne wiadomości dla Polaków. GUS podał najnowsze dane ws. inflacji

Podniesienia stóp procentowych przy obecnym poziomie inflacji oczekuje też Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. 

- Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyjścia. Mogłaby działać łagodniej, gdyby rząd nie przeszkadzał. A rząd dolewa benzyny do ognia, mówi, że wszystko jest dobrze, rozdaje transfery, mówi o nadwyżce budżetowej. To wszystko, to jest nieprawda - dodaje ekspert.

Podstawowa stopa referencyjna wynosi teraz 6,75 procent. Inflacja - 17,9 procent. Oznacza to zarówno gigantyczne podwyżki w sklepach, jak i znaczny wzrost rat kredytów. W niektórych przypadkach raty podniosły się dwukrotnie.

Slang korporacyjny. Jak dobrze go znasz? Mało kto zna wszystkie odpowiedzi!

Pytanie 1 z 7
"Workflow" - co kryje się pod tym hasłem?
SEKRETY GENZIE, HITY NA KATAR 2022, NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONE AUTA, UBIERAM SIĘ W DYSKONCIE | ESKA XD #061