"Stop torturom na granicy!" Marsz w obronie uchodźców w Warszawie

2021-10-17 15:53
Warszawą przeszedł marsz pod hasłem Stop torturom na granicy
Autor: fot. Alina Makarczuk Warszawą przeszedł marsz pod hasłem "Stop torturom na granicy"

Ponad tysiąc protestujących przeszło w marszu od Ronda de Gaulle'a przez Plac trzech Krzyży do Sejmu, a potem przez Plac Konstytucji do stacji metra Centrum. W ten sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec bierności polskiego rządu co do osób z Bliskiego Wschodu i Afryki, które od wielu tygodni koczują na polskiej granicy z Białorusią.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 15.10.2021

"Przyjmę uchodźcę, oddam rasistę"

To tylko jedno z haseł marszu, który przeszedł dziś ulicami Warszawy. Do tej pory to był największy protest w obronie uchodźców na polsko-białoruskiej granicy w Polsce. W marszu pod hasłem "Stop torturom na granicy" przeszło ponad tysiąc osób.Jego uczestniczki i uczestnicy domagają się zaprzestania wywózek i tzw. pushbacków stosowanych przez straż graniczną wobec koczujących na granicy. Krytykują władze za wprowadzenie stanu wyjątkowego i oskarżają rząd o pozostawienie dzieci "na głód, cierpienie i śmierć". Marsz wyruszył o 14 sprzed ronda de Gaulle'a i zatrzymał się przed Sejmem, gdzie poza przemówieniami, były też łzy i krzyki "hańba".

Nie ma naszej zgody na bierność rządzących i straży granicznej wobec ludzi, którzy są ofiarami kryzysu na granicy. Nie zgadzamy się z wywózkami ludzi do lasu, z blokowaniem dostępu do pomocy medycznej, do lekarstw, tłumaczy, lekarzy i prawników. Nie zgadzamy się na wywożenie i porzucanie dzieci w lesie. Nie ma na to naszej zgody - mówi organizator wydarzenia Marta Rawłuszko z Funduszu Feministycznego.

- Jestem chrześcijanką. Nie można patrzeć na ludzi, którzy umierają w Europie z głodu i zimna. To hańba. To wstyd - mówiła nam 70-letnia mieszkanka Warszawy. W marszu szły też rodziny z dziećmi. - Nasze dzieci doskonale wiedzą, dlaczego tu są. Wiedzą, że gdzieś niedaleko od Warszawy są inne dzieci, które cierpią przez głupotę naszych rządzących - mówił nam ojciec dwójki dzieci. Sprzed Sejmu na Wiejskiej protestujący udali się na plac Konstytucji i o godz. 16:00 skończyli protest przy stacji metra Centrum.

Czytaj także: "Hakuna Matata, nie chcemy końca świata!" Protest w obronie klimatu w Warszawie

QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Pytanie 1 z 10
Który z braci Golec jest za gwiazdką?
QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE