Targówek

i

Autor: Janusz Jakubowski flickr.com Targówek

Stacja kontroli powietrza na Targówku - władze dzielnicy wciąż nie wiedzą, gdzie ją przenieść

2022-04-14 8:20

Władze stołecznego Targówka od dwóch lat nie mogą znaleźć nowej lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza. GIOŚ rozważa przeniesienie stacji do innej dzielnicy. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

GIOŚ nie doczekał się akceptacji Urząd Dzielnicy

Stacja monitoringu jakości powietrza znajdująca się na terenie Szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza musi być przeniesiona w związku z budową Kliniki Budzik. W związku z tym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), będący właścicielem stacji, od marca 2020 r. prowadzi korespondencję z urzędem dzielnicy, mającą na celu znalezienie nowej lokalizacji na Targówku. Zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ Barbara Toczko podkreśliła, że GIOŚ dokonał kompleksowej analizy obszaru Dzielnicy pod kątem potencjalnych lokalizacji spełniających określone prawem wymagania dotyczące kryteriów lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza. "Mimo licznych propozycji GIOŚ, analiz i wizji lokalnych obejmujących łącznie 21 potencjalnych nowych lokalizacji, które były konsultowane z Urzędem Dzielnicy Targówek, do dziś nie uzyskano akceptacji Urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu dla nowej lokalizacji lub możliwości infrastrukturalnych, tj. podłączenia stacji do prądu" – poinformowała PAP Toczko.

Protest pod ambasadą Rosji

Stacja Targówka... w innej dzielnicy?

Toczko zapowiedziała, że "z uwagi na brak postępów w ustaleniu lokalizacji stacji, być może GIOŚ będzie zmuszony do posadowienia stacji na terenie innej dzielnicy Warszawy". "Nie chciałbym, aby stacja znalazła się w innej dzielnicy. Jako radny podejmuję działania, by stacja pozostała na Targówku" – powiedział PAP radny Targówka Cezary Wąsik. Zwrócił uwagę, że pomiary wykonywane w stacji są najwyższej jakości. "Z wyników korzystali mieszkańcy Targówka, który dzięki aplikacjom mogli je obserwować" - dodał.

"Wydawałoby się, że znalezienie nowego miejsca dla stacji pomiaru jakości powietrza jest rzeczą dosyć prostą. Jednak urząd dzielnicy przez dwa lata nie był w stanie skutecznie wspomóc Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i wskazać dogodnego miejsce spełniającego wszystkie kryteria. Pokazuje to, że stacja kontroli powietrza nie jest priorytetem dla władz. Przypomnę, że prezydent miasta Rafał Trzaskowski dużo mówi o ekologii, jakości powietrza, a nieodłącznym tego elementem jest kontrola jego jakości" – powiedział Wąsik.

Władze Targówka odsyłają do urzędu miasta

PAP zwróciła się do Urzędu Dzielnicy Targówek o wyjaśnienie. Rzecznik dzielnicy Rafał Lasota przekazał, że sprawą zajmuje się stołeczny ratusz. "Właścicielem stacji monitoringu jakości powietrza przy ul. Kondratowicza 8 jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i to tam można uzyskać wszelkie informacje w tym temacie" - w ten sposób na pytanie PAP o nową lokalizację stacji odpowiedziała Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego urzędu miasta.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!