Śliski chodnik? Podpowiadamy, kto odpowiada za odśnieżanie chodników i przystanków w Warszawie

2022-12-23 20:38
Odśnieżanie ulic
Autor: internet / facebook.com/zomwarszawa

Wraz z pierwszymi intensywnymi opadami śniegu pojawiła się dyskusja na temat usuwania zalegającego śniegu nie tylko z ulic, ale również z chodników. Podpowiadamy jak można zgłosić konieczność odśnieżenia osiedlowej ulicy i kto odpowiada za odśnieżanie chodników i przystanków.

Kto odpowiada za odśnieżanie ulic i chodników w Warszawie?

Za odśnieżanie ulic i chodników w Warszawie odpowiadają różni zarządcy terenów. W stolicy kluczową jednostką zajmującą się odśnieżaniem jest Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM). Sezon zimowy jest dla służb oczyszczania miasta czasem intensywnej pracy. Warto jednak pamiętać, że odśnieżanie chodników to często zadanie, za które nie odpowiada ZOM, lecz inne podmioty.

Ośnieżanie ulic w Warszawie

  • Zarządu Oczyszczania Miasta zimą odpowiada za odśnieżanie ulic, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km dróg, do odśnieżania, których wyznaczono ponad 300 pługów. Przy oblodzeniu do akcji wyjeżdżają posypywarki (w Warszawie jest ich 170). Jak zapewnia ZOM działania drogowców zawsze są dostosowane do warunków pogodowych i drogowych.
  • Urzędy dzielnic zlecają odśnieżanie w sumie 2100 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy. Jeśli ulica, na której mieszkacie nie jest odśnieżona to należy to zgłosić poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115. Skąd informacja trafi do urzędu dzielnicy i firmy, z którą dzielnica podpisała umowę na odśnieżanie.
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odpowaida za odśnieżanie dróg ekspresowych na terenie stolicy oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

Dbanie o chodniki spoczywa zimą na wielu różnych zarządcach.

  • Chodnik przy prywatnym domu. Jeśli chodnik przylega do nieruchomości, sprząta go jej właściciel.
  • ZOM zleca odśnieżanie chodników nieprzylegających do nieruchomości, w tym 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych. W przypadku opadów śniegu ekipy porządkowe w pierwszej kolejności są kierowane na węzły komunikacyjne, w okolice metra, na schody i kładki.
  • Na zlecenie urzędów dzielnic odśnieżane są chodniki wzdłuż ulic gminnych. Tereny dla pieszych odśnieżane są także na zlecenie GDDKiA
  • Z kolei Zarząd Zieleni m. st. Warszawy odpowiada za utrzymanie alejek i chodników w parkach i wokół nich.

Odśnieżanie ścieżek rowerowych

Od tej zimy Zarząd Oczyszczania Miasta zleca również utrzymanie tras rowerowych, to aż 210 km ścieżek w chodnikach i pasów w jezdniach. Dodatkowo ok. 60 km tras dla jednośladów sprzątanych będzie na zlecenie urzędów dzielnic. Część ścieżek podlega pod administrację GDDKiA.

Gdzie zgłosić potrzebę odśnieżenia ulicy w Warszawie?

Jeżeli mieszkaniec chce zgłosić miejsce, które wymaga odśnieżenia, może zgłosić jego lokalizację do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115. Stamtąd informacja trafi do odpowiedniego zarządcy terenu.

Zima w Warszawie. Pierwsza poranna śnieżyca zaskoczyła drogowców?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE