Sesja Rady Warszawy - Gronkiewicz-Waltz i Kliczko z honorowym obywatelstwem. Zapadły też inne decyzje

2022-06-09 14:14
Witalij Kliczko i Hanna Gronkiewicz-Waltz
Autor: BM für Digitales und Verkehr flickr.com / Platforma Obywatelska RP flickr.com Witalij Kliczko i Hanna Gronkiewicz-Waltz

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy przegłosowano przyznanie merowi Kijowa Witalijowi Kliczce i byłej prezydentce miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz Honorowego Obywatelstwa stolicy. Zapadła też decyzja w sprawie podwyżki opłat w strefie płatnego parkowania.

Sesja Rady Warszawy odbywająca się w czwartek, 9 czerwca, miała przynieść rozstrzygnięcia kilku kwestii, którymi w ostatnich tygodniach żyła stolica. Punktami budzącymi najwięcej emocji była sprawa nadania honorowego obywatelstwa Hannie Gronkiewicz-Waltz oraz podwyższenie opłat w strefie płatnego parkowania. W obu sprawach odbyły się głosowania. Znamy ich rezultaty: mer Kijowa i była prezydentka Warszawy dostaną honorowe obywatelstwo. O ile kandydatura Kliczki nie budziła zastrzeżeń, to tytuł dla Gronkiewicz-Waltz wywołał sprzeciw. Podczas sesji zgodzono się też na wyższe ceny za parkowanie. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Południowa Obwodnica Warszawy to fuszerka? GDDKiA wprowadzi zmiany

Kontrowersje wokół kandydatury Gronkiewicz-Waltz

Mera Kijowa do tytułu Honorowego Obywatela zaproponował klub PiS, zaś byłą prezydent - klub PO. Obie kandydatury poddano pod głosowanie w jednej uchwale, co uniemożliwiło zajęcie różnych stanowisk wobec obu propozycji. - Połączenie w jednej uchwale zgłoszonego przez nas mera Kijowa i przez PO byłej prezydent Warszawy jest próbą postawienia Prawa i Sprawiedliwości w bardzo niekomfortowej sytuacji - mówił dla nas parę dni temu Błażej Poboży, radny PiS. - Co oczywiste, nie zagłosujemy za poparciem Hanny Gronkiewicz-Waltz.

PiS zgłosił zatem poprawkę mającą rozdzielić kandydatury, ale nie zyskała poparcia. W związku z tym część radnych PiS i dwoje radnych z Lewicy nie wzięło udziału w głosowaniu. Za przyznaniem tytułów było 38 osób. Radny PiS Piotr Górski wstrzymał się od głosu, Maciej Binkowski, także z ramienia PiS, głosował przeciw. 19 radnych nie oddało głosu.

Wystawienie kandydatury Gronkiewicz-Waltz budziło kontrowersje z uwagi na kwestię dzikiej reprywatyzacji, która miała swoje apogeum za czasów rządów prezydentki. Radny PiS Wiktor Klimiuk podkreślił, że Honorowe Obywatelstwo powinno łączyć warszawiaków: - Tymczasem co zrobiła Platforma? Zgłosiła kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz, osoby, która jest politycznie odpowiedzialna za dziką reprywatyzację i to rok po tym, kiedy to wyróżnienie otrzymała Jolanta Brzeska, ofiara tej reprywatyzacji - powiedział radny. Sprzeciw wobec pomysłu KO wyrażały też środowiska lewicowe. W mocnych słowach ocenił to między innymi Jan Spiewak.

Radni PO dużo przychylniej oceniają jednak działalność Hanny Gronkiewicz-Waltz. - To za jej czasów w mieście zrealizowano wielomilionowe inwestycje - bulwary wiślane, centralny odcinek metra. Powstało Centrum Nauki Kopernik, Most Marii Skłodowskiej-Curie, Muzeum Żydów Polskich "Polin" - wymieniała Renata Niewitecka, radna PO, gdy pytaliśmy ją o opinię. - Mnie osobiście rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz kojarzą się głównie z poprawą infrastruktury miejskiej - począwszy od zakończenia prac nad I linią metra, kończąc na ożywieniu Wisły.

Podobne argumenty znajdują się także w uzasadnieniu uchwały, które odczytała w trakcie sesji Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca stołecznej rady. Na tym jednak główna dyskusja prawie się zakończona, bo radny PO Jarosław Szostakowski złożył wniosek formalny o... zamknięcie dyskusji w obydwóch czytaniach. - Jestem pewien tego, że żaden z tych kandydatów, których będziemy dziś rozpatrywać, nie zasłużył na to, by jego zgłoszenie do wyróżnienia posłużyło jako pretest do ataków na niego - mówił. - Stąd zgłaszam wniosek o zamknięcie dyskusji. Radni wyrażą swoją opinię w głosowaniu.

Ten wniosek został przyjęty w obydwóch czytaniach, mimo sprzeciwu radnych PiS i Nowej Lewicy.

Podwyżka opłat za parkowanie i większa SPPN

Po decyzjach Rady warszawiacy i warszawianki więcej zapłacą też za parkowanie. Za przyjęciem projektu uchwały było 38 radnych, przeciw 17, dwóch wstrzymało się od głosu. Uchwała przewiduje, że za pierwszą godzinę postoju mieszkańcy zapłacą 4,50 zł (wcześniej 3,90), za drugą - 5,40 zł (wcześniej 4,60 zł), za trzecią 6,40 zł (wcześniej 5,50 zł), zaś za czwartą i każdą kolejną po 4,50 (wcześniej 3,90 zł).

Opłaty za abonament mieszkańca pozostaną niezmienione - 30 zł rocznie za abonament rejonowy oraz 600 zł rocznie za obszarowy. Kara za nieopłacony postój w SPP wzrasta z 250 do 300 zł. Ponadto do tej pory, gdy opłata została wniesiona w ciągu 7 dni, była niższa i wynosiła 170 zł, po podwyżce będzie to 200 zł.

Podjęto też decyzję  rozszerzeniu strefy płatnego parkowania na Mokotowie i Pradze-Północ. Obszar obejmie dolny Mokotów (do linii ul. Gagarina) oraz górny Mokotów (do linii ul. Różanej), zaś na Pradze-Północ okolice pl. Hallera w kwartale ulic Jagiellońska, Ratuszowa, 11 Listopada oraz Starzyńskiego. Wejście w życie zmian zaplanowano na 15 sierpnia 2022 roku. Później zaczną obowiązywać tylko wyższe mandaty - 2 stycznia 2023 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE