Rondo Żaba zmieni nazwę? Twórca petycji chce, by przypominało o reakcji Polaków na wojnę w Ukrainie

2022-06-20 14:09
Rondo Żaba
Autor: Google Rondo Żaba

W sieci pojawiła się petycja, której twórca proponuje nadanie nowej nazwy dla ronda Żaba na warszawskim Targówku. Miałaby nawiązywać do tego, jak zareagowaliśmy na wojnę w Ukrainie, by każdy "mógł poczuć dumę, że przyczynił się do zostawienia świata choć trochę lepszym miejscem". Szczegóły w artykule.

Rondo Żaba znajduje się w dzielnicy Targówek u zbiegu ulic św. Jacka Odrowążą, św. Wincentego, 11 listopada i Stefana Starzyńskiego. Powstało na przełomie 1999 i 2000 po przebudowie funkcjonującego w tym miejscu skrzyżowania. "Żaba" to nazwa zwyczajowa, która przylgnęła do miejsca i w końcu została uznana za oficjalną. Czy może się ona zmienić? Wszystko zależy od tego, jak dużo osób poprze petycję, która niedawno pojawiła się w sieci. Zamieścił ją jeden z młodych warszawskich działaczy społecznych. Proponuje on, by rondo nosiło nazwę "Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej". To nawiązanie do pomocy, jakiej udzieliliśmy sąsiadom po tym, gdy zostali zaatakowani przez Rosję.

W Żabce robot zrobi Ci hot-doga. To nie film, to rzeczywistość

Autor petycji: "Tylko My Polacy ruszyliśmy z realną pomocą"

Od początku wojny w Ukrainie Polacy udzielają pomocy uchodźcom i uchodźczyniom oraz tym, którzy zostali na miejscu, by walczyć o swoją ojczyznę. Zdaniem autora petycji, gdy świat poprzestawał na gestach poparcia, mieszkańcy i mieszkanki naszego kraju odpowiedzieli czynem. Zmiana nazwy Ronda Żaba na Rondo Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej miałaby upamiętnić te działania i sprawić, że każdy, kto zdecydował się nieść pomoc, poczuje dumę. W petycji czytamy:

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Niewinni ludzie umierali, ich miasta bombardowano. Cały świat wysyłał słowne tylko gesty wsparcia. Tylko My Polacy ruszyliśmy z realną pomocą. Wspólnie, bez wahania wielu z nas ruszyło pomagać na granicy, na dworcach, w zbiórkach żywności, jak i również przyjmując ich pod swój dach. Każdy bezinteresownie pomagający Polak mijający “Rondo Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej” będzie mógł poczuć dumę, że przyczynił się do zostawienia świata choć trochę lepszym miejscem, niż je zastał, a dla przyszłych pokoleń będzie reprezentować wzorce godne naśladowania.

Petycja dot. zmiany nazwy Ronda Żaba na Rondo Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej pojawiła się w sieci 11 czerwca. Do 20 czerwca autorowi udało się zebrać 54 podpisy. Petycję znajdziecie tutaj.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE