Remont wiaduktów nad Paryską ma trwać 30 miesięcy

i

Autor: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Remont kolejnego odcinka Trasy Łazienkowskiej. Wiadukty nad Paryską do rozbiórki

2022-08-29 19:49

Przebudowę wiaduktów nad Paryską i Bajońską zapowiedział Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Prace na ponad 200-metrowym odcinku potrwają 30 miesięcy. Wszystko po to, aby niemal 50-letnia trasa była cichsza i bezpieczniejsza. Jednak nim to nastąpi - przez dwa i pół roku będzie trudniej wyjechać z Pragi Południe w stronę centrum.

Nie tylko wiadukty

Oba wiadukty znajdują się nad ulicami Bajońską i Paryską. W ramach inwestycji zostaną całkowicie rozebrane i postawione od nowa. Te istniejące są już w złym stanie technicznym. Zostały zbudowane w latach 70-tych, kiedy stosowano inną technologię a dodatkowo ruch na Trasie Łazienkowskiej był znacznie mniejszy. - Chcemy też wymienić ekrany akustyczne, które znajdują się wzdłuż tych wiaduktów. Te ekrany muszą być wyższe, muszą mieć inny kształt, muszą lepiej chronić mieszkańców, którzy żyją w sąsiedztwie Trasy Łazienkowskiej. Stan techniczny wiaduktów, który obecnie mamy, jest niewystarczający żeby zainstalować tam lepiej chroniące ekrany akustyczne - mówi Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Urzędnicy planują też wymianę nawierzchni jezdni w Alei Stanów Zjednoczonych od Bajońskiej do Międzynarodowej. Nowa nawierzchnia, wykonana w nowoczesnej technologii, ma być znacznie cichsza od obecnej.

Podwójne utrudnienia

Prace mają potrwać 30 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Przetarg jest w toku, zgłosiło się 4 wykonawców, którzy wycenili swoje prace w przedziale 89 - 96 mln zł. Środki nie są zagrożone, miasto na ten cel dostało też dofinansowanie z "Polskiego Ładu". Jest też gotowa dokumentacja, jednak sam przetarg trzeba jeszcze rozstrzygnąć. Kiedy prace ruszą, to kierowców czekać będą podwójne utrudnienia. Już trwa remont wiaduktów na Trasie Łazienkowskiej na wysokości Agrykoli. Gdy dojdzie do tego remont tych na wysokości Paryskiej, to kierowcy z i na Pragę Południe czekać będą ogromne utrudnienia. Pytanie tylko - czy nie można było prac skoordynować tak, aby zakończyły się one w tym samym czasie? Remont wiaduktów na Agrykoli ma trwać do marca 2024 roku. - W 2023 i 2024 roku prace będą równolegle prowadzone przy Parku Agrykola i nad ulicą Paryską. Przebudowa Trasy Łazienkowskiej wiąże się z wysokimi kosztami i łatwiej jest ją zaplanować, jeśli są to prace rozłożone na kilka lat. Na samą decyzję środowiskową, a jest to jedna z wielu decyzji, które musieliśmy pozyskać przygotowując przebudowę wiaduktów nad ulicą Paryską czekaliśmy 3 lata - zauważa Agata Choińska-Ostrowska.

Rzeczniczka SZRM dodaje, że prace może i można było wykonać szybciej, gdyby nie zdecydowano się na zachowanie przejezdności Trasy Łazienkowskiej. - Najpierw wyłączamy z ruchu pierwszy z wiaduktów. Rozbieramy go, odbudowujemy, przełączamy ruch na nowo wybudowany wiadukt i przystępujemy do rozbiórki drugiego obiektu. To też wpływa na czas realizacji inwestycji - podkreśla Agata Choińska-Ostrowska.

Gdzie jest moja Mirabelka? "Przejechałam 2 tys. km, żeby znaleźć swojego ukochanego psa"

Na początku 2023 roku gotowy będzie wiadukt północny na wysokości Agrykoli. Wówczas zostanie przeniesiony na niego ruch, a drogowcy przystąpią do rozbiórki wiaduktu południowego. Wydawać by się mogło, że przebudowa wiaduktów nad ulicą Paryską również powinna się zacząć od strony południowej. Jednak jak podkreślają urzędnicy - decyzja o etapach wykonywania prac należeć będzie do samego wykonawcy.

QUIZ. Nietypowe zawody i ich nazwy. 10/10 zdobędziesz tylko ze słownikiem w rękach!

Pytanie 1 z 10
Czym zajmuje się szkutnik?