Przez centrum stolicy przeszedł marsz hologramów! Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbył się pomimo koronawirusa

2020-04-03 19:25

Dziś na ulicach Warszawy powinien się odbyć Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W związku z pandemią koronawirusa jego organizacja w tradycyjnej formie nie była możliwa. Organizatorzy dopilnowali jednak, by o wydarzeniu było głośno. Oprócz wielkiej internetowej akcji udało się też zorganizować... marsz hologramów!

Marsz hologramów

Dziś przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce marsz hologramów. To inicjatywa Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Greenpeace. Hologramy pojawiły się także przed budynkiem Ministerstwa Klimatu. Wyświetlone postacie trzymały wielki baner z napisem "Myjcie ręce, ale nie umywajcie rąk od odpowiedzialności za klimat". W ten sposób rozpoczął się pierwszy strajk dla klimatu, który zamiast na ulicach dzieje się online.

„Strajk Online” to odpowiedź młodzieży na obecną sytuację epidemiologiczną. Zamiast demonstrować na ulicach w całej Polsce, przenoszą swoje działania do internetu. Pomimo nadzwyczajnych okoliczności Młodzieżowy Strajk Klimatyczny niezmiennie domaga się od polityczek i polityków konkretnych działań #NaMiareKryzysu, czyli adekwatnych do skali zagrożenia, jakim jest katastrofa klimatyczna.

– Rozumiemy obecną sytuację – chcemy zachowywać się odpowiedzialnie i adekwatnie do jej skali, więc nie narażamy siebie i swoich bliskich – zmieniamy formę strajku. Nie pozwolimy jednak, by zupełnie zapomniano, o co walczymy, dlatego szukamy nowych sposobów na okazywanie naszego sprzeciwu – mówi Hubert Cymbalista, aktywista MSK z Wrocławia

Marsz hologramów to zaledwie początek „Strajku Online”, który jest nazwą parasolową dla szeregu akcji internetowych. Działania te mają na celu poszerzanie świadomości o kryzysie klimatycznym. 

– Zależy nam, by społeczeństwo zdawało sobie sprawę, że świat znajdował się w stanie kryzysu jeszcze przed pandemią i w obecnej sytuacji ten kryzys nie odszedł. Przeciwnie -  nadal wymaga aktywnego przeciwdziałania mu. Dlatego nie poddamy się w walce o naszą przyszłość nawet w wyjątkowych warunkach – powiedziała Ania Pawłowska, aktywistka MSK z Warszawy

Dołącz do strajku

Do strajku można dołączyć uzupełniając krótki formularz online. Znajdziesz go >>TUTAJ<<. Wystarczy wpisać imię, nazwisko, adres mailowy, a także krótko uzasadnić, dlaczego chcemy wziąć udział w strajku.  Więcej informacji znajdziesz na facebookowej stronie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Czy wiesz jak segregować śmieci? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy zapłaciłbyś karę!

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić psią kupę?
Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?